Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Најновиот електричен суперавтомобил во светот, полесен и од мазда миата

Новата технологија на батерии ги прави електричните автомобили полесни и побезбедни, додека го зголемува опсегот.

Со постојаното одложување на Тесла Роудстер, другите производители на електрични суперавтомобили го крадат центарот на вниманието. Испораките на клиенти за Rimac Nevera се очекува да започнат до крајот на оваа година, но сеуште не е откриена сериската верзија на Tesla Roadster. Според Илон Маск, Тесла Роудстер е одложен најмалку до 2023 година. И сега на повидок е уште еден нов електричен суперавтомобил од Индија.

Се вика Еконк, нов електричен суперавтомобил во развој на Vazirani Automotive. Ако компанијата звучи познато, Вазирани го откри концептот Шул, првиот супер автомобил во Индија, на фестивалот на брзина Гудвуд 2018 година.

Но, иако Шул беше турбина-електричен суперавтомобил дизајниран да работи на бензин, Еконк е целосно електричен. Откако го откри Shul, Вазирани работи на уникатна технологија за батерии што ги прави електричните автомобили полесни и побезбедни, додека го зголемува опсегот. За да ја покаже технологијата, Еконк се напојува со два електрични мотори кои произведуваат комбинирана моќност од 722 коњски сили. Вазирани тврди дека Еконк е „најбрзиот електричен суперавтомобил во Индија“, но не се откриени спецификации за изведба.

Надоместувањето на тежината на електричните мотори и батерии е еден од најголемите предизвици со кои се соочуваат производителите на суперавтомобили при оптимизирање на перформансите, но Вазирани вели дека Ekonk тежи само 1.627 килограми.

Ова резултира со скоро совршен сооднос моќност кон тежина, еден-на-еден, па затоа треба да биде радост за возење. За да се стави ова во перспектива, Ekonk тежи околу 700 килограми помалку од Mazda MX-5 Miata, што е зачудувачки лесно за електрично возило. За да заштеди што е можно повеќе тежина и да се постигне оваа навидум лудо лесна фигура, Ekonk ќе има форма на автомобил со патеки за едно седиште, така што патниците нема да можат да се прошетаат.

Најавачка слика го прикажува задниот профил на Еконк, испакнати браници и тенки ленти за задни светла. Се надеваме дека ќе ја откриеме тајната на Вазирани за правење полесни електрични автомобили кога ќе се открие Еконк подоцна овој месец.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement