Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Најголемиот обожавател на брендот Porsche го слави својот 80-ти роденден со својот осумдесетти автомобил

Од сите производители на автомобили, Porsche, без сомнение ги има најпосветените и најупорните обожаватели ширум светот.

Љубителите на автомобилите Porsche се подготвени да одат во крајности за да ја докажат својата посветеност и љубов кон германскиот бренд. Сепак, еден Австриец, голем обожавател на брендот Porsche и неговата многу скапа колекција на модели, е вистински омаж на неверојатната врска и најдобро ја отсликува неговата страст кон производителот од Штутгарт.

Во последната пишана публикација на Porsche Newsroom, производителот на автомобили ја сподели приказната за еден човек под псевдонимот Ottocar J., кој го слави својот 80-ти роденден со нов автомобил Porsche во неговата колекција, што ќе биде доставен следната година во 2021, со моделите Boxster Spyder, директно од фабриката во Зуфенхаузен.

Ottocar се заљубил во германскиот бренд скоро педесет години, во минатото, на тркачките патеки. „Porsche автомобилите летаа насекаде околу мене“, изјави тој. Набргу потоа, човекот започнал да штеди, така што си го овозможил првиот автомобил Porsche од линијата 911 Е Speed Yellow. Во текот на изминатите пет децении, роден во Виена, додал неколку најубави машини на Porsche на своето деби, вклучително и легендарниот 917, осумцилиндричниот 910, 904 со оригиналниот мотор Fuhrmann quad-cam и автомобилот Cup 964.

Неговата колекција се состои од 38 автомобили и тој е многу возбуден, и како не можеше да биде, моделот Boxster Spyder со Miami Blue нијанса, што наскоро ќе им се придружи. За време на неговиот живот тој поседувал 80 модели на Porsche, вклучително и девет верзии на Carrera RS. Ottocar изградил посебен објект за своите скапоцени миленичиња од колекцијата, вклучувајќи бројни скапоцености во форма на чаши, постери, трофеи, играчки и спомени од филмот „Ле Ман“ на режисерот Меквин.

За разлика од многу колекционери на автомобили, Ottocar редовно ги вози своите сакани модели. „Јас можам да возам различен модел секој ден во месецот и два за време на викендот“, додаде тој категорично. Исто така, тој планира да патува по Панамериканскиот автопат со автомобилот Cayenne. „Кога имате осумдесет години, не размислувате премногу за минатото, но многу повеќе за тоа што ве чека утре, или можеби не. Со нетрпение го очекувате секој нов ден и работите што доаѓаат “, заклучи овој пат ентузијастот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Fool Moon

“Веганизмот дефинитивно влијае позитивно на вештините за водење љубов. Тоа сум го слушнала многу пати од други луѓе, и самата сум веган, па затоа...

Cotton Club

Поранешниот супермодел очигледно добро се снаоѓа и за време на изолацијата. Иако нема класични емисии поради пандемијата на коронавирусот, Хелена им приреди вистинско „жешко“...

Advertisement