Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Наскоро доаѓа нов хиперавтомобил: Хорасио Пагани ги откри деталите за наследникот на Хуајра

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за богати клиенти. Немојте да се изненадите ако ова продолжи и со Huayra. Huayra R само за патеката понуди неколку прегледи за тоа што можеме да очекуваме од наследникот на патниот автомобил Huayra, со кодно име C10.

Самиот Хорацио Пагани се огласи со италијанското издание Quattroruote за спецификите на автомобилот. Се разбира, сè уште не се открива сè, но ова е најјасната информација досега. Најпрво, неименуваниот хиперавтомобил ќе доаѓа со нова верзија на 6,0-литарскиот V12, со потекло од AMG. Овој мотор бара шест години развој и ќе се нуди или со мануелен шестстепен или со секвенцијален менувач од следната генерација. Зошто прирачникот?

Бидејќи „има клиенти кои не ја купија Huayra затоа што ние не понудивме [прирачник]“-истакна Пагани. „Мојата публика сака да чувствува емоции при возење: не им е грижа за чистите перформанси. Како што беше кажано, Pagani призна дека добар дел од C10 се однесувал на бричење на тежината, наместо на додавање многу коњски сили. Не очекувајте хиперавтомобилот да има повеќе од околу 40 КС повеќе од Huayra. Дефинитивно нема да надмине 888 КС.

Сепак, се чини дека Пагани не се грижи многу. “Погледнете го Т.50 на Гордон Мареј: тој се распродаде иако има само 650 КС. Тој е многу лесен, има мануелен менувач и V12 кој работи многу високо. Не ви требаат 2.000 КС за да го возбудите возачот”.

И ова покренува одредена друга жешка тема: ЕВ. Секој знае дека електричните возила се обично многу тешки поради батериите, а тоа го мачи Пагани. Целосно електричен Pagani, наводно, треба да се појави во 2024 година, но се чини дека фокусот на Pagani останува само на C10. Инаку ова не е  хибрид. За разлика од Ферари и Ламборџини, Пагани не побара од италијанската влада или од ЕУ да се однесуваат лесно во однос на емисиите.

„Засега не сме побарале отстапки и се надеваме дека ќе продолжиме вака. Наследникот на Huayra ќе дебитира некаде во 2022 година со планирано производство помеѓу 280 и 300 примероци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement