Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Може ли Firenze Lanciare да завладее на патиштата и небото (Видео)

Flying car landing on the roof of a building in futuristic city.,Image: 496734824, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Martin Malchev / Alamy / Alamy / Profimedia

Firenze Lanciare е сон на секој љубител на суперавтомобили, кој сака височини. Станува збор за хибрид на необични перформанси, а неговиот производител тврди дека ќе надмине бројни конкуренти.

На асфалтот, автомобилот се напојува со два електромотори Тесла, со вкупна моќност од 1.000 КС, а „стотката“ ја достигнува за помалку од 4 секунди, побрзо од Lamborghini.

Ситуацијата драматично се менува кога ќе ги рашири крилјата („скриени“ во структурата на подот). Тогаш стартуваат двата турбо мотори Williams FJ-33! Firenze Lanciare има резервоар од 1.100 литри и „небесна“ автономија од 1.360 километри. Лета со брзина од 830 км/ч.

Луксуз во секој поглед
Воздухопловната индустрија има големо влијание врз дизајнот на овој суперавтомобил, како и на системите што ги користи, или на земја или во воздух. Особено е интересно што му требаат 760 метри патека за да полета.

За разлика од минимализмот, кој доминира во кабините на повеќето „летачки автомобили“, производителот на моделот Firenze Lanciare не штедеше. Тука се кожни седишта, звучна изолација, heads-up дисплеј и друга опрема, карактеристична за луксузните седани.

На следното видео, ќе научите други важни детали за италијанската убавица, како и проценки за тоа кога ќе започне производството.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секој хороскопски знак има свои карактеристики кои влијаат на сите аспекти на животот. Едно од нив е пријателството. Дознајте подолу какви се пријателите Стрелци,...

Green Tea

Гордон Рамзи, sвездата на Hell’s Kitchen, откри дека неговиот најнов британски ресторан има на располагање прилично скап хамбургер. Имено, 54-годишниот Ремзи преку својот профил...

Cotton Club

Иако не се забавувала како што знае таа обично, славната пејачка се облече за нејзиниот голем ден во диско комбинација инспирирана од ноќни стилови,...

Fool Moon

Нивната природа е да бидат бестрашни, во согласност со нивните цели и амбиции… Иако ги поврзуваат три различни елементи, вода, воздух и оган, жените...

Advertisement