Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

МОДЕРЕН И БЕЗБЕДЕН СО ОДЛИЧЕН ОПСЕГ: НОВИОТ Е-СКУТЕР MERCEDES-AMG

До крајот на оваа деценија,Mercedes-Benz си постави за цел целосно да се префрли на електрични возила како дел од својата стратегија за „само електричен погон“, демонстрирајќи јасна посветеност на иднината без емисија.

Дополнително,компанијата е посветена на воведување иновативни решенија за мобилност кои значително ќе го подобрат квалитетот на животот во урбаните средини.За да ги задоволи транспортните потреби,Mercedes-Benz се подготвува да го лансира Mercedes-AMG E-скутерот, решение со нулта емисија. Овој премиум скутер нуди исклучителна комбинација на перформанси, зголемен опсег и безбедност,а истовремено може да се пофали со висококвалитетни компоненти и спортска елеганција.

Во елегантен мат црн финиш, овој е-скутер се издвојува од останатите. Опремен со електричен мотор од 500 вати, тој обезбедува импресивно забрзување, овозможувајќи им на возачите да достигнат брзина до 20 km/h за кратко време. За разлика од другите електронски скутери, Mercedes-AMG E-скутерот се одликува со вртење гас, обезбедувајќи им на возачите интуитивен и прецизен контролен механизам. Ова го подобрува целокупното возачко искуство и додава дополнително ниво на уживање на секое патување.

Со својата моќна батерија, е-скутерот нуди импресивен опсег до 40 километри што го прави идеален за навигација во зафатен градски сообраќај, обезбедувајќи непречено и удобно патување до вашиот праг.

Новиот Mercedes-AMG E-скутер обезбедува безбедно и стабилно возење со својата широка основа со анти-лизгачка обвивка, гарантирајќи цврст и сигурен став на две нозе. Дополнително на својата привлечност, плочката ги прикажува иконите AMG дијаманти, што дополнително го подобрува визуелниот идентитет на скутерот. Опремен со робусни гумени тркала со дијаметар од 20 cm и прилагодлива предна и задна суспензија, е-скутерот се лизга без напор по нерамни површини, обезбедувајќи непречено и удобно возење.

За дополнителна удобност, ергономски обликуваната рачка нуди телескопска функција, овозможувајќи им на возачите да го прилагодат скутерот според нивните преференции.И десната и левата рачка гордо го прикажуваат логото на AMG, додавајќи допир на софистицираност.

За да се обезбеди безбедност во градскиот сообраќај, интегрираното ѕвонче ги предупредува пешаците и другите возачи за присуството на е-скутерот. Покрај тоа, централно поставениот екран обезбедува основни информации како што се брзината, нивото на батеријата и режимот на возење.Хармоничниот дизајн го комплетира ѕвездата на Mercedes поставена под предното светло, покажувајќи внимание на деталите.

Системот за сопирање на Mercedes-AMG E-скутерот нуди повеќе опции за запирање на моќта.Може да се сопира со помош на електрична сопирачка на вртливата рачка, барабанска сопирачка сместена одзади или ножна сопирачка на браникот. Покрај тоа, вртењето на рачката напред го активира кинетичкиот систем за обновување, кој не само што обезбедува сопирање туку и ја обновува батеријата, зголемувајќи ја севкупната ефикасност. Возењето во темница е овозможено со предните и задните светла, заедно со страничните рефлектори, кои обезбедуваат видливост и безбедност во секое време.

Новиот е-скутер нуди практично и поврзано искуство со неговата интеграција со апликацијата Micro. Преку поврзување Bluetooth®, е-скутерот може да се поврзе со паметен телефон, кој може безбедно да се монтира на рачката со помош на наменски држач. Апликацијата Micro им дава на возачите вредни информации како што се брзината, поминатото растојание, времето на патување и статусот на полнење на батеријата. Дополнително, интегрираниот систем за навигација на екранот ги води возачите по најкратката рута до нивната дестинација. Покрај тоа, апликацијата овозможува директна контрола врз различни функции на е-скутерот, вклучувајќи светла и режими на возење.

Скутерот има механизам за преклопување кој е лесен за употреба, а оваа компактна способност за преклопување му овозможува на скутерот лесно да се вклопи во мали багажници за автомобили, што го прави лесно пренослив. Покрај тоа, неговата лесна конструкција, со тежина од само 14,7 кг, ја зголемува нејзината практичност, овозможувајќи им на корисниците да го носат со себе во различни форми на јавен превоз.

Овие карактеристики го прават идеален начин на транспорт за жителите на градот, патниците, па дури и за патниците на долги релации.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement