Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

„Мечката“ на новиот германски канцелар може да се вози без гуми, а издржува дури 12 килограми експлозив!

Речиси 50 години Мерцедес беше службен автомобил на германските канцелари.

Познато е дека поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го користела Audi A8 L Security за протоколарни државни работи, но новиот канцелар Олаф Шолц избрал потрадиционална опција – Mercedes S-Class.

Како и многу негови претходници, и Шолц се одлучи за производител на автомобили од Штутгарт, а тој е вистински „тенк“ на тркала, кој овозможува најголема можна безбедност и луксуз во едно – Mercedes S680 4Matic Guard.

Станува збор за најновата генерација на еден од најпрестижните седани, а Гардот значи дека возилото е специјално заштитено со челични плочи во специјализираната работилница на Мерцедес во Баден-Баден, каде што се додадени околу два ипол тони „штитови“ за максимална заштита на корисникот.

Тенкот на Шолц има највисоко ниво на цивилна заштита VR10. Со тежина од 4,2 тони, моделот Guard е двојно поголем од стандардната верзија, а само шофершајбната, која секако е отпорна на куршуми, тежи 120 килограми. Додека производството на стандардниот Mercedes S680 трае околу 50 часа во фабриката, варијантата Guard е рачно изработена цели 50 дена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement