Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Мерцедес уште еднаш воведува револуција во светот на автомобилите

Со планот да се претстават шест нови модели на EQ до 2022 година, се чини дека Мерцедес планира напад врз САД во текот на претстојниот период …

Германскиот производител на автомобили и неговата линија за електрични возила се подготвени за своето деби во првиот квартал на следната година, но брендот веќе започна да предизвикува со своите елементи на дизајн и податоците за иновативните карактеристики, создавајќи голема гласина околу електричниот седан, нешто слично на она што го направи Мерцедес со својата С-класа серија.

За една недела, Мерцедес откри два интересни детали од својата EQS нова линија, со задача да стане кошмар за автомобилите на Тесла Модел С. Според најновите информации добиени од компанијата, EQS ќе добие нов, изборен HEPA систем за филтрирање на воздухот. Имајќи ја предвид моменталната пандемија и влошената состојба на квалитетот на воздухот низ целиот свет, системите за прочистување на воздухот што го дишеме звучат како идеална карактеристика. Мерцедес тврди дека новите филтри ја прават внатрешноста на новите автомобили чиста според обемот на операционата сала и како што велат од марката, ова ќе биде првиот систем во автомобилскиот сектор што има сертификација DIN EN 1822.

Мерцедес додаде дека нивните EQS автомобили ќе доаѓаат со ултра-технички софтвер за забава и опрема, опремен со револуционерна вештачка интелигенција.

„Ние ќе ги понудиме нашите најдобри софтверски решенија, кои ќе дебитираат во новата генерација на електрични автомобили. Theвездата секако е претставена со вештачка интелигенција, која е барем револуционерна “, рече Сајад Кан, директор на одделот за технологија на германскиот гигант.

Новата линија доаѓа придружена со целосен опсег на додатоци за да се подобри во далечна или блиска иднина. Компанијата нуди и премиерни фотографии од своите фабрички капацитети, заедно со камуфлиран прототип задолжен за добивање идеја за големината на новите електрични возила, нивната форма и целокупниот дизајн. EQS ќе биде првиот модел изграден на комплетно новата платформа „Архитектура на електрични возила на Мерцедес (ЕВА)“, што ќе биде споделена со најмалку четири претстојни модели. Новите модели на ќе дебитираат на крајот на следната година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Поранешниот историски имот на Мишел Фајфер во Лос Анџелес неодамна се најде на пазарот на недвижнини и доаѓа со цена од дваесет милиони долари…...

Fool Moon

Во едно интервју, Џоан Колинс се присети на флертувањето со Боби Кенеди, но не откри сè поради почит кон неговата вдовица, која може да...

Fool Moon

Оваа жена сосема случајно наиде на предизвик што ќе го пренесе и во 2021 година. Сара Робинс-Кол целосно го оправда купувањето на еден црн...

Green Tea

По срдечните празнични оброци и мрзливоста со денови наназад, време е да започнете, нели? Напнатоста во воздухот поради каење може да се пресече со...

Advertisement