Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

МАЈКЛ ЏОРДАН ГО ПРЕВЗЕМА СВОЈОТ HENNESSEY VENOM F5 ROADSTER ВРЕДЕН 3,5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Американскиот производител на хиперавтомобили Hennessey му го испорача Venom F5 Roadster на најпознатиот светски кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан.

Производителот на автомобили објави фотографија на својот официјален профил на Инстаграм на која можеме да го видиме основачот на компанијата Џон Хенеси како лично го испорачува хиперавтомобилот од 3,5 милиони долари на Џордан во неговиот приватен голф клуб Grove XXIII во Флорида.

Џон отпатува од седиштето на Hennessey во Тексас за да биде дел од специјалниот настан, придружуван од неговиот страстен тим. За жал, само мал дел од автомобилот Venom F5 е видлив на сликата објавена на Инстаграм. Сè што можеме да забележиме е дека има сјајна завршница од јаглеродни влакна со контрастни жолти ленти.

Претставен минатата година на Quail Motorsport Gathering, родстерот Hennessey Venom F5 е ограничен на само 30 примероци, што го прави еден од најретките хиперавтомобили.Секако, на списокот на луѓе кои ќе поседуваат хиперавтомобил ќе има и некои големи имиња. Сепак, добивањето на НБА легендата како клиент на Hennessey ќе биде огромен поттик за имиџот на американската марка, потврдувајќи ја пожелноста на нејзините автомобили.

Мајкл Џордан е познат по својата љубов кон автомобилите и неговата лична колекција вклучува неколку многу посакувани и извонредни примери.Познато е дека побара црвен Mercedes 380SL за неговото партнерство со брендот Nike,ризикувајќи ги 1,9 милијарди долари што на крајот ги заработи од договорот.

Venom F5 Roadster, како и повеќето хиперавтомобили, е многу компактен автомобил со многу мал простор во кабината за високи луѓе, па ќе биде интересно да се види како Мајкл Џордан се вклопува во автомобилот.

Да се потсетиме дека Hennessey Venom F5 Roadster беше претставен минатата година за време на Неделата на автомобили во Монтереј. Станува збор за кабриолет верзија на купето Venom F5, која беше претставена пред неколку години со најавената максимална брзина од 483 km/h. Ограничен на само 30 примероци, хиперавтомобилот со отворен покрив има почетна цена од 3 милиони долари.

F5 Roadster е придвижуван од 6,6-литарски V8 мотор со двоен турбо полнач кој се наоѓа во купето.V8 е способен да произведе 1.817 коњски сили и 1.617 Nm вртежен момент, што го прави F5 Roadster најмоќниот кабриолет во светот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement