Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Легендарната Buba се враќа, а цената е 570.000 евра…

MILIVIE е новооснована германска компанија која сака да го врати легендарниот Буба на автомобилската сцена.

Се разбира, ова е специјален одмор со посебна цена. Автомобилот беше најавен со скици, а беше најавено дека ќе бидат произведени само 22 примероци, со што ќе се честат вкупно 22 милиони примероци од оригиналната Буба. А секој примерок се нуди по почетна цена од неверојатни 570.000 евра.

И покрај инфлацијата и очигледната модернизација, нема некој што нема да се запраша зошто оваа Буба чини повеќе од повеќето суперспортски автомобили. Прашалникот ќе остане на нашите глави уште некое време, бидејќи основачот на компанијата Џонатан Енглер засега не открива многу.

За почеток, постои фактот дека секој Milivie 1 (ова е официјалното име на моделот) е базиран на оригиналниот VW Beetle 1303. Само да напоменеме дека пред задниот капак е 2,28-литарски четирицилиндричен без електроника. Има двоен Weber карбуратор и е поврзан со четиристепен ZF автоматски менувач од Porsche Carrera 2.

И додека надворешноста е ретро, ​​restomod Bube е целосно во согласност со трендовите во внатрешноста. Има карактеристичен изглед, но е опремен со модерна опрема која вклучува дигитален кокпит, безжично полнење, hi-fi аудио систем и многу повеќе.

Првите испораки ќе започнат следното лето, а комплетното издание ќе биде завршено две години подоцна. Признајте, идејата на Енглер да ги оживее најголемите германски икони на автомобилската индустрија веќе изгледа одлично на првата копија. Но, повторно 570.000 евра!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement