Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Која е целта на камерата во автомобилот Тесла – хакерот ја открил вистинската цел

Иако извршниот директор на компанијата, Елон Маск, тврдеше дека камерата е вградена во ретровизорот на новите модели на електрични автомобили Тесла наменети за идните роботски такси возила, еден хакер откри дека всушност го следи однесувањето на возачот.

Имено, Маск еднаш рече дека нивната цел е да откријат вандализам во идните самостојно управувани такси возила, сепак, се чини дека најновото откритие покажува дека неговата сегашна цел е да го следи однесувањето на возачите зад воланот.

Хакерот, познат како „зелен“, открил низа клучни зборови во софтверот на електричниот автомобил, што укажува на тоа дека камерата го регистрира однесувањето на возачот во моментите пред несреќата, со цел да се утврдат причините за несреќата со тие снимки.

Клучните зборови на кои реагира софтверот во камерата се: „заслепен“, „затворени очи“, „користи телефон“ и „главата надолу“.

Камерата со заден поглед доаѓа со секој нов Model 3 и Model Y, а кога за првпат беа инсталирани пред три години, компанијата ги информираше клиентите дека ќе бидат неактивни до идно ажурирање на софтверот.

Во април, корисник на Твитер преку објава шпекулираше дека камерите ќе се користат во роботски такси за разоткривање патници кои оштетуваат автомобил додека користат такси, со оглед на тоа дека во него нема возачи.

„Ако ви го уништат автомобилот, тој ќе го снима камерата и ќе мора да плаќаат отштета, а можеби и кривично да одговараат“, напиша Мари Ти на својот профил на Твитер.

Маск одговори: „Така е“.

Кога конечно беа активирани камерите за прв пат пред неколку месеци, Тесла им рече на сопствениците на автомобили дека тие ќе се користат за истражувачки цели.

Во порака со која сопственикот бара согласност за активирање на камерите, производителот на електрични автомобили тврди дека тоа ќе им помогне во иднина нивните возила да бидат уште побезбедни.

„Ако овозможите снимање, Тесла автоматски ќе фотографира и кратко видео непосредно пред судир или небезбедна ситуација за да им помогне на инженерите да развиваат подобрени безбедносни карактеристики“, се вели во пораката.

Тесла не го коментираше најновото откритие на хакерите, додека другите производители на електрични автомобили го поздравија тоа.

Слично размислуваат и експерти кои се занимаваат со оваа тема. Фред Ламбер, главен уредник на порталот посветен на електричните возила Електрек, тврди дека е среќен што Тесла конечно развива подобар систем за надзор на возачот.

„Според мене, тоа е една од најголемите слабости на авто-пилотот на Тесла“, напиша Ламберт.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Час и половина чиста аудио-визуелна среќа за фантастична идеја што ни докажува дека не е сè толку скапано во овој развој на човештвото што...

Fine Living

Кога конечно ќе се соочиме со фактот дека потоплиот дел од годината дојде и помина, конечно можеме да се свртиме кон сите убавини на...

Cotton Club

Пернил Тејсбаек, е ултимативна scandi it – девојка, открива за Net-a-Porter кои модни правила не смееме да ги кршиме по секоја цена. Посебна летна...

Fool Moon

Малиот принц е ремек-дело на литературата за деца, но секој што го зеде овој краток роман на Антоан де Сент-Егзипери повторно во своите раце...