Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Концептот ASKA eVTOL за патишта и небо на утрешнината

Воздухопловните и транспортните групи веќе со години предвидуваат доаѓање на летечки автомобили. За жал, ниту еден не е одобрен и одобрен за употреба од регулаторите до денес. Сепак, тоа не значи дека сонот е мртов.

Иновациите во технологијата на батерии наскоро би можеле да доведат до платформи како што е ASKA eVTOL. На наше изненадување и задоволство, всушност можете да го нарачате сега.

Компанијата навестува датум на испорака во 2026 година, сѐ додека има доволно дозвола за да се приспособи на АСКА со своите пропелери, треба да биде добро. Друг кул аспект на овој летечки автомобил е тоа што го исполнува името.

Ако од која било причина летот не е можен, можете само да го возите по пат. Приближно со големина на просечен теренец, моторниот систем со тркала му овозможува да функционира исто како обичен ЕВ. Покрај тоа, крилата и пропелерите можат безбедно да се преклопат.

Секое од неговите четири тркала се наоѓа во аеродинамично куќиште. Може удобно да се смести до четири лица и да нуди прекрасен поглед со прозорци на речиси секој агол од занаетот. За дополнителна погодност, сопствениците можат дури и да го наплатат ASKA на постојните станици за полнење ЕВ.

Иако стандардно е целосно електричен, производителот вели дека системите за конверзија би можеле да му дозволат да користи водородни горивни ќелии за да го прошири својот опсег. Максималната брзина на крстарење за време на летот е 150 километри на час, но тимот моментално бара одобрување од регулаторите во врска со неговата максимална брзина на копно.

Засега, оние што го развиваат проектот eVTOL имаат за цел 70 километри на час на автопат. Конечно, АСКА ги презема сите потребни чекори за безбедност на патниците. Наводно ќе има балистички систем за падобран во случај на вонредна состојба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement