Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Концептот кој го одзема здивот го прави новиот Z автомобил уште по посакуван

Новиот автомобил Nissan Z конечно беше откриен пред неколку месеци со V6 со двоен турбо полнач кој испумпува 400 коњски сили. Со рачен менувач и погон на задните тркала, тој останува одличен избор за пуристи, исто како што беше појдовниот 370Z. Но, иако малкумина ќе се жалат за масните парчиња на новиот Z, не секој беше толку импресиониран од стилот. Сметаме дека е убав и одржува доволно врска со претходните Z автомобили. Веројатно затоа дизајнерот од Кина по име Френклин на Behance одлучи да измисли поекстремен Z автомобил.

Френклин го нарекува својот концепт Fairlady Zero Z и иако има голема квадратна решетка како новиот Z, повеќе е инспириран од постарата 370Z, како и од Nissan Vision Gran Turismo Concept. Постојат некои очигледни концептни детали за автомобили, како што се ултра тенките фарови и лакови на тркалата кои тесно ги гушкаат гумите, но целокупниот изглед е агресивен и има многу присуство. На задната страна, има повлечено задно крило што се повлекува и задни светла. Френклин сакаше да напише дизајн што создава чувство за движење дури и кога автомобилот е во мирување и тоа го постигна со концептот Zero Z.

Ако сето тоа го прави новиот Nissan Z да изгледа малку питом, можеби постои надеж за поекстремна верзија во не толку далечна иднина. Уште во јули, беше објавено дека Нисан може да го покаже моделот Z Nismo на авто салонот во Токио 2022 година, закажан за јануари. 370Z Nismo се одликуваше со привлечни стилизирани надградби, а чистите линии на новото купе Z го направија совршена основа за додатоци како поголеми тркала, заден спојлер и можеби некои шарени ленти што беа додадени на 370Z Nismo. Малку е веројатно дека ќе биде нешто толку екстремно како концептот на Френклин Fairlady Zero Z, но ако сакате нешто похрабро, резервниот пазар треба да подготви одлични производи за новиот Z.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement