Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Конечно пристигнува Aston Martin Valhalla

Aston Martin конечно го претстави хибридниот суперавтомобил Valhalla со производна спецификација, и мора да признаеме, многу работи биле променети од дебито на оригиналниот концепт 2019 година…

Пред три години, британскиот автомобилски бренд го претстави првиот сет на рендерирање на Valhalla моделот, кој требало да претставува врвен ѕвер со мотор V6 и цена од 1,3 милиони долари. Сепак, оттогаш, сопственоста на компанијата се променила со можност да се спаси од пропаст, а поранешниот шеф на AMG, Тобијас Морс, бил доведен за нов извршен директор. Под негово водство, Aston Martin претрпе големи стратешки промени, а Valhalla е само една од нив.

Моделот го задржа своето интересно име и некои од дизајнерските елементи, додека повеќето делови беа целосно променети. Најголемата промена доаѓа во формата на моторот AMG V8 што ќе го напојува наместо гореспоменатиот V6. Според информациите што ги добивме, Valhalla 4.0-литарскиот twin-turbo V8 е базиран на серија мотори AMG GT Black, додека својот максимум ќе го достигне со 7.200 вртежи во минута, со 740 коњски сили.

AMG V8 ќе добие помош во форма на два електромотори, кои ќе додадат 200 коњски сили. Еден од моторите ќе биде поставен на предната оска и ќе управува со предните тркала, додека другиот ќе биде сместен во менувачот, за да му помогне на единицата V8. Од Aston Martin велат дека Valhalla ќе има вкупно 937 коњски сили, што ќе биде доволно за забрзување од нула до сто километри на час за 2,5 секунди и максимална брзина од 350 километри на час. Британците исто така тврдат дека Valhalla на патеката во Нирбургринг ќе помине еден круг за 6:30, што апсолутно ќе го уништи сегашниот рекорд.

Засега, Aston Martin сè уште нема дадено информации во врска со батериите, но режимот EV ќе има максимална брзина од 130 километри на час и опсег на транзиција од околу 15 километри. Кога станува збор за дизајнот, Valhalla има сличен дизајнерски ДНК како Valkyrie. Наместо задното стакло, овој хибрид доби капак на моторот со две издувни цевки и наместо тоа користи камери, чија содржина се емитува на контролната табла.

Официјалните цени на моделот допрва треба да бидат презентирани, но се очекува да застане на околу 800.000 долари, што е големо намалување во споредба со првичната цена од 1,3 милиони долари. Првите испораки треба да започнат во вториот квартал на 2023 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement