Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Колку е поскап автомобилот – толку е подложен на кражба

Доколку имате впечаток дека вашите модерни луксузни автомобили се безбедни од кражба благодарение на нивните софистицирани системи за безбедност, навистина сте се излажале…

Деновите на „палење автомобили со жици“ одамна поминале, па денес, крадците користат напредна технологија за овие цели – згора на тоа, колку е поскап автомобил, толку е поранлив кога станува збор за можност за кражба. Британската полиција издаде предупредување до сите возачи со системот без клуч и колку лесно може да се пробијат.

Шефот на полицискиот совет на Велика Британија изјави дека „организираните банди“ користат уреди за заглавување на сигналот, кои се широко достапни, со цел да украдат автомобили. Овие уреди во основа пренесуваат „пријателски“ радио сигнал со краток дострел што го емитуваат копчиња и го мамат автомобилскиот систем без клуч за лажно да го насетува клучот во вашата непосредна близина.

Според повеќе извештаи, автомобилите од брендовите како Tesla, Lexus, Audi, BMW, Mercedes, Porsche, Jaguar и Land Rover се повеќе се мета на крадците поради нивните системи за отклучување. Само во Велика Британија, оваа технологија може да се припише на 50% од сите кражби на автомобили. Во интервју за Daily Mail, директорот на LV, Хедер Смит изјави: „Повеќето кражби на автомобили се случуваат во близина на домовите на сопствениците, но со подобро разбирање на технологијата и неколку едноставни безбедносни мерки, можете да го направите вашиот автомобил помалку привлечен за крадците“.

Полицискиот оддел работи тесно со производителите на автомобили и осигурителните компании за да ги направат системите без клуч посигурни со споделување на информации и опрема запленети од крадците. Dodge неодамна воведе систем за двојна верификација за автомобили кои работат со системи без клуч, што го ограничува моторот на 675 вртежи во минута без да го внесува правиот PIN во инфо-забавниот систем.

Сепак, британската полиција ги советувала сопствениците да ги чуваат клучевите во метални конзерви или заштитни вреќи кои спречуваат пренос на радио сигнали. На мрежите може да видите изобилство на снимки кои покажуваат како крадците успеваат да ограбат и да возат со украден автомобил за помалку од 20 секунди, што дефинитивно треба да предизвика претпазливост кај вас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement