Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Коенигсег Регера, автомобил со монструозна брзина

Koenigsegg Regera е специјално дизајниран да биде луксузна Мегакар алтернатива на традиционалните екстремни возила на Koenigsegg, со мала тежина, како на трка.
Како освежување, Regera доаѓа со 5,0-литарски V8 со двоен турбополнач и три електрични мотори. Покрај сета таа моќност, купувачите добиваат 1.475 lb-ft вртежен момент, време од 0-60 mph за помалку од 3 секунди и максимална брзина од 255 mph. Всушност, Регера го држи светскиот рекорд за брзина од 0-249-0 км / ч. На возилото му беа потребни 36,44 секунди.

И секоја патека е шанса да се сруши светски рекорд. Патеката долга 1,29 милји и 14 кривини има неколку импресивни времиња во кругови, како што се Мекларен Сена, Катерхам Р500 и БАК Моно. Регера ги собори сите со време од 1 минута, 3,84 секунди.

Брендот Коенигсег забележува дека „Регера“ е нејзиниот голем туристички автомобил, „со повеќе удобности “ отколку остатокот од неговиот состав. Доаѓа дури и со Apple CarPlay! Тој исто така забележува дека по 30 или 40 круга гумите се носат рамномерно. Всушност, последните 30 секунди од видеото е екипата на пит да ги мери температурите во гумите, што треба да го направите веднаш по напуштањето на патеката за правилно читање.

На вистинскиот пат, Регера изгледа изненадувачки лесно за возење. Има пренос со една брзина и директен погон, така што ние дури и не слушаме или не гледаме празнини во моќта. Но, звучи неверојатно како американски 5.0-литарски V8, освен турбо вуш. Тоа е краток круг, затоа зголемете го звукот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement