Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Кога пристигнува целосно електрично Lamborghini?

По повеќемесечни шпекулации и исчекувања, конечно имаме временска рамка кога светот ќе го добие првото електрично Lamborghini…

Извршниот директор на италијанскиот бренд, Стефан Винкелман, официјално потврди дека комплетно новиот електричен Lamborghini ќе се приклучи на составот како четврти модел некаде пред 2030 година. Најавено е како дел од амбициозниот патоказ за електрификација на Lamborghini, кој е претставен на настан во Италија, одржан пред неколку дена. Повеќекратен план за електрификација на иконскиот бренд наречен Direzione Cor Tauri (именуван по ѕвезда во со cosвездието Бик) ќе се спроведе во три различни фази во следната деценија. Според соопштението за печатот, компанијата планира да испушти 1,8 милијарди долари за да ја електрифицира својата флота – најголема инвестиција од производителите на автомобили до сега. Стратегијата има за цел да ги намали штетните емисии за најмалку 50 проценти почнувајќи од 2025 година.

„Планот за електрификација на Ламборџини е нов, планиран курс, неопходен во контекст на радикално променливиот свет, каде што сакаме да придонесеме со тоа што ќе продолжиме да го намалуваме нашето влијание врз животната средина преку конкретни проекти“, додаде Винкелман во изјавата. „Нашиот одговор е план со пристап од 360 степени, кој ги вклучува нашите производи и нашата локација на Sant’Agata Bolognese, што нè води кон поодржлива иднина, останувајќи верни на нашата ДНК“.

Винкелман објави дека Lamborghini целосно ќе го електрифицира својот асортиман до крајот на 2024 година, а целата приказна ќе започне со лансирање на првиот масовно произведен хибрид, претставен во 2023 година. Lamborghini ќе го придружува со електрифицирани верзии на секој од своите производи до крајот на 2024 година. Тоа значи Aventador и Huracanсе ќе бидат со хибрид приклучок. „Ова е голем предизвик за компанијата, но исто така е добра вест за сите нас“, рече Винкелман во интервју за „Caranddriver“. Замената на Aventador сепак ќе има V12 мотор, но ќе дојде со хибридна помош. Од друга страна, Huracan ќе го замени V10 со twin-turbo V8 напојуван од електричен мотор. Шефот на Lamborghini исто така додаде дека ниту еден од двата модели нема да го користи суперкондензаторот на Lamborghini за Xi’an базиран на моделот Aventador, што е ограничено издание.

Urus исто така ќе биде претставен како PHEV што може да го сподели својот погонски агрегат со Cayenne Turbo S E-Hybrid. Четвртиот модел ќе биде целосно електричен ЕВ, прв од овој бренд, и нема да биде хипер автомобил. „Ние сакаме да имаме нова линија модели во втората половина на оваа деценија“, изјави Винкелман. „Не можеме да го канибализираме она што го имаме денес, но мојот сон е да го имам најдоброто од двата света, да се потрудам да имам четири-врати, четири-седишта како GT автомобилите од педесеттите и шеесеттите години“.

Ќе биде интересно да се види како реагираат традиционалните обожаватели на италијанскиот бренд на оваа вест.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Кога светот нуди толку многу прекрасни опции за незаборавни одмори, нема причина да се ограничите на одреден тип на искуство. Страста за сончаните плажи...

Fine Living

„Вила Лагуна драјв“ се наоѓа во Форт Лодердејл, Флорида, величествена и волшебна вила лоцирана на рамна лента од земја со прекрасен поглед на устието...

Cotton Club

Најјексклузивниот модел достапен во моментов, украсен со исклучителни јаглеродни влакна, алуминиум, титаниум и кожа, сега е подготвен за испорака до клиент во САД. Најавени...

Route 66

Вертикалната воздушна вселена очекува нивниот VA-1X eVTOL да стане дел од комерцијалната понуда до 2024 година… Британската компанија пред неколку дена ги претстави своите...

Advertisement