Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Како Советите ja замислувале луксузнaта лимузина: „Волга“ на американскиот пазар (видео)

GAZ 24, попознат во нашата земја како „Volga“, се произведувал од 1970 до 1992 година и важел за автомобил што им е достапен на мал број луѓе во Советскиот Сојуз.

Иако беше светска велесила во многу области, СССР заостана зад развиениот свет кога станува збор за автомобилската индустрија.

Нашите возачи можеа да бидат убедени во тоа, имајќи предвид дека советските автомобили беа присутни на пазарот на СФРЈ со децении, а некои брендови, како што е Lada, беа дури и многу популарни.

Некогаш на нашите патишта можеше да се види некоја „Volga“, односно GAZ 24, што беше навистина непозната за Американците.

Од друга страна, овој автомобил беше познат во СССР како престижна, удобна лимузина, во која возеа „одбраните луѓе“.

GAZ 24 се произведува со мали стилски интервенции повеќе од две децении, па дури и по распадот на Советскиот Сојуз, Русите продолжија да го прават овој седан уште скоро 20 години под разни сериски назнаки и со одредени подобрувања – но дизајнот се смени многу малку.

Добро сочуваната копија на „Volga од 1988 година (верзија GAZ 24-10) падна во рацете на славниот американски јутјубер Даг ДеМур, кој беше немилосрден кон оваа реликвија од автомобилското минато.

Погледнете ги неговите забелешки за поранешниот луксузен советски седан (лимузина):

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

По својата политичка кариера, Доналд Трамп одлучи да се врати на она што знае да го направи најдобро… Тоа секако не е поврзано со...

Route 66

Кинескиот технолошки гигант може да „скокне на територијата на Apple“ доколку се покаже точна информацијата дека се подготвува да понуди сопствен електричен автомобил. Еден...

Green Tea

Куркумата, ѓумбирот и медот се едни од најмоќните природни лекови кои градат имунитет и изгонуваат болести, а покрај своите лековити својства, тие се привлечни...

Fool Moon

Откријте кој ден во март е најсреќен и не заборавајте да замислите желба! Добиваме двојна позитивна енергија… Месецот март ни носи изобилство на добри...

Advertisement