Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Како се средува Koenigsegg Gemera од 1,7 милиони долари за два часа

Koenigsegg Gemera е една од најинтригантните суперавтомобили некогаш создадени, и покрај фактот што клиентите сè уште чекаат на нивните испораки, оваа прекрасна машина постојано им се претставува на возачите ширум светот …

Како што можеме да замислиме, првичниот салонски примерок Gemera, кој шведскиот производител го презентираше пред целата автомобилска јавност, веќе не е во беспрекорна состојба од кога излезе од фабриката, така што Koenigsegg неодамна го покани Лерија Косила, од Ammo NYC, со цел да утврди и поправи што е можно побрзо одредени детали додека автомобилот беше изложен на Менхетен.

Бојата на овој модел на Gamer не била во премногу лоша состојба, но експертот за детали најде бројни ознаки на вратата. Дополнително, неколку дамки и ситни траги беа видливи на предните браници и рабовите на тркалата, најверојатно предизвикани кога луѓето во салоните се потпреа на автомобилот за да фотографираат.

Со цел да ги поправи овие површини, Косила започнал да полира со лични производи на неговата компанија. Имал само неколку часа пред автомобилот да тргне од Њујорк до Бостон на презентацијата на шоуто, па не беше во можност темелно да помине низ секој дел од автомобилот и наместо тоа се фокусирал на поправање на ударните делови.

Откако беа отстранети повеќето неправилности, овој експерт нанесе тело со керамички слој на боја за да му даде извонреден сјај, заштитувајќи го на понатамошните патувања.

Бројни работи поврзани со моделот Gamera го прават целосно уникатен, од кои најочигледен е фактот дека станува збор за четворосед кој изгледа како двосед хиперавтомобил. Овој ѕвер е придвижуван и од мал дволитарски трицилиндарец без брегаста осовина, со два турбо-полначи, што создава 600 КС и 600 Nm вртежен момент, но е поврзан со три електрични мотори за да се создаде конечна брутална моќност од 1100 КС.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement