Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Како изгледа новата лимузина на Путин?

Цивилната верзија на претседателската лимузина на Владимир Путин стигна до производната линија на фабриката Aurus во Русија и наскоро ќе се најде на улиците, каде што ќе биде совршен ривал за Rolls Royce и Bentley…

Новиот руски луксузен бренд, предводен од рускиот Central Scientific Research Automobile и Automotive Engine Institute, позната како NAMI, е основана во 2013 година под упатствата на претседателот Путин да промовира локализација и да ја намали зависноста од западните брендови. Aurus претстави два луксузни седани, наречени Senat S600 и Senat Limousine L700 за време на Geneva Motor Show во 2019 година. Возилата се земени директно од претседателската лимузина на Путин, која дебитираше за време на неговата инаугурација во 2018 година.

И двата модели се конструирани на Унифицираната модуларна платформа развиена заеднички од Aurus и NAMI. Сенатот се напојува со 4,4-литарски V8 мотор, развиен од NAMI во соработка со брендот Porsche. V8 добива помош и во форма на електричен мотор, и заедно исфрлаат 590 коњски сили. Моторот е спарен со деветстепен менувач, кој ја насочува силата кон сите четири тркала. Компанијата тврди дека овој модел може да забрза од нула до сто километри на час за помалку од шест секунди, а ако тоа ви изгледа бавно, знајте дека Aurus планира да додаде 6,6-литарски V12 опција со 848 коњски сили како дел од понуда.

Кога станува збор за дизајнот, близнаците Aurus Senat неодоливо потсетуваат на модерните модели на Rolls Royce. Масивната предна решетка со хромирана завршница, дизајнот на фаровите и положбата, нè натера да помислиме на Rolls Royce по првиот поглед на моделите Aurus. Впечатлива е и внатрешноста на кабината. Седиштата можат да се преклопат надолу под агол од четириесет и пет степени и се опремени со дизајнерски перници. Покрај тоа, во внатрешноста на кабината има вграден фрижидер со брендирани кристални очила Aurus и модуларни маси со кожни детали. Според Ројтерс, оваа година компанијата ќе конструира 200-300 автомобили, а Senat моделите ќе бидат достапни за купување со почетна цена од 18 милиони рубли, или 245 000 американски долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Означувајќи го деби -одморалиштето на брендот на Карибите, Six Senses La Sagesse, Гренада е сместена на југот на островот, позната по својот зачинет и...

Route 66

Целосно електричниот хиперавтомобил Лотус Евија е признат на престижните Меѓународни награди за дизајн (ИДА), освојувајќи ја категоријата „Дизајн на производ на годината“. Основани во...

Green Tea

Оваа сочна веганска кајгана е направени од брашно од леблебија и лен, а ароматизирана е со куркума и лук. За 5 минути добивате едноставен,...

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Advertisement