Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Како изгледа иднината на мотоциклот?

Судејќи според сè, иднината на транспортот ќе биде далеку поразлична од се што можеме да видиме во сегашноста…

И додека сè уште се движиме полека кон електричните автомобили, акцентот ќе биде ставен на работи како заедничка мобилност и автономно возење во иднина. Секако, превозот ќе биде далеку побезбеден и поефикасен, но исто така ќе има и одредени загуби, како чисто задоволство при возење – електричните автомобили од следната генерација ќе понудат многу помалку емотивни врски со возачите или патниците.

Овој проблем ќе биде особено нагласен во случај на мотоцикли, бидејќи урбаната средина на градовите во иднина ќе понуди малку што се смета за забавно за возење и уживање во слободата на отворен пат. Индискиот дизајнер Нерај Хавале верува дека електричниот велосипедизам ќе биде еден од ретките начини да се најде возбуда за возење во иднина, па затоа го создаде концептот BMW Adventure Engine, што ни дава совршен увид во сè што нè чека кога станува збор за моторното возило на две тркала.

Наменет за љубителите на адреналин и авантури, концепт моторот BMW D-05T ги карактеризира сите напредни технологии, без занемарување на длабоката врска помеѓу човекот и неговата машина. Електричниот мотор содржи технологија што може да создаде детален план за следната авантура врз основа на влезот на возачите кои веќе истражувале одреден терен.

Преодниот опсег на електрични автомобили е сè уште нивниот најголем ограничувачки фактор, а дизајнерот сугерира овој проблем да се реши со поставување на сервисни центри на оддалечени локации, каде што користената батерија може едноставно да се замени со целосна. Таквите станици можат да им понудат и други суштински работи на возачите, така што ќе им овозможат да патуваат без многу багаж и мотоа – Мудрецот носи сè со себе.

Во визијата на дизајнерот, моторот доби магнетни држачи за додатоци, кои лесно може да се прилагодат и отстранат. Сепак, главниот фокус на моторот е дронот што доаѓа како дел од него, и ќе функционира како летачки дроид R2-D2. Дронот може да му помогне на возачот да се ориентира во вистинско време, давајќи му ги сите детали за теренот пред него, правејќи неверојатни фотографии и снимки истовремено. Покрај тоа, дронот ќе се претвори во „куче чувар“ во текот на ноќта и ќе ве предупреди на предатори во шумските области.

Не сме сигурни кога овој концепт ќе стане дел од нашата реалност, но знаеме една работа – би сакале тоа да се случи што е можно побрзо!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement