Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Како елегантна скулптура – Etere јахта

Италија е одговорна за некои од најубавите и најневеројатни скулптури во светот, заедно со бројни други уметнички дела кои придонеле за развој и напредок на човештвото….

Сега, едно студио од Тоскана претставува нова јахта, која сака да покаже дека вреди за тоа чудесно наследство. Leoni Design Workshop штотуку претстави нов концепт со синусоидални облини и линии, на што дури и ренесансен скулптор би завидувал.

Долга 48 метри, новата јахта го користи името Etere, а според студијата изгледа како етерична скулптура, обликувана од небесни ветрови и воздух. Наместо типичен мермер, оваа морска скулптура ќе содржи труп направен од лесен алуминиум и надградба што ќе му помогне лесно да ги пресече брановите.

Etere ќе добие пет палуби и дарежливо дизајниран ентериер. Во срцето на бродот се наоѓа главниот салон кој има прозорци од подот до таванот, совршен за уживање во панорамски поглед. Покрај тоа, има пет луксузни кабини кои нудат доволно простор за 10 лица, додека има и сместување за девет члена на екипажот. Главниот детал на целата приказна е секако главниот пакет, кој нуди приватна тераса со уште подобар поглед на околината.

Кога станува збор за надворешноста, морнарите можат да изберат помеѓу два распореда. Традиционалниот дизајн на задниот дел има голема чардак на главната палуба и внатрешен Beach klub. Слично на тоа, верзијата со отворен Beach Beach е комплетирана со бесконечен базен и бар, додека двете варијанти нудат џакузи и шипка на горната палуба.

Нормално, јахтата е опремена со сите потребни играчки и тендери, а кога станува збор за погонот, таа ќе се напојува со двојни мотори MTU 16V2000 кои ветуваат преоден опсег од 4.000 наутички милји со брзина од 10 јазли и максимална брзина од 19.

Погледнете повеќе фотографии во галеријата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement