Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Како денес изгледа омилениот Porsche модел на Пабло Ескобар?

Што и да ви падне на памет кога ќе помислите на Пабло Ескобар, тоа сигурно нема да вклучува полнокрвен тркачки автомобил …

Сепак, аукциската куќа DuPont Registry неодамна го наведе својот најнов спектакл, личниот модел на Escobar, Porsche 911 RSR од 1979 година, првично создаден за натпреварот на International Race of Champions (IROC).

Во првата серија IROC беа претставени дванаесет идентични тркачки модели на RSR со возачи од различни дисциплини зад воланот. Идејата се засновала со тестирање на можностите за возење, наместо на самите автомобили, додека автомобилот што го гледате погоре доаѓа како една од овие дванаесет единици. Неверојатниот спортски автомобил го возел Емерсон Фитипалди, кој на првата трка завршил на единаесеттото место, но бидејќи тоа е Фитипалди, тој наскоро ги стигна своите конкуренти и продолжи да го диктира темпото на трката скоро до крај, сè додека не, за жал, излета од патеката оштетувајќи го резервоарот.

Богатата историја на овој автомобил е само почеток на приказната, бидејќи пастел-жолтиот RSR е обоен со својата светла сенка, така што луѓето можат да го видат автомобилот на своите телевизори во боја за прв пат, по што го привлече вниманието на славната Ескобар, кому толку многу му се допаднал, што за кратко време го купил. Тој накратко се појавил во овој модел за време на колумбискиот шампионат Copa Renault 4, маскирајќи го во серија Porsche 935 додека по неговата смрт, овој автомобил заврши во гаражата на милијардерот и пензиониран натпреварувач Роџер Пенске.

Таквите модели многу ретко можат да се видат на аукции, бидејќи се ограничени на само дванаесет единици и три помошни верзии, специјално создадени за IROC конкуренцијата досега. Во една прилика можевме да видиме варијанти на Питер Русон и Марк Донахју на продажба, подоцна продадени од Џери Синфилд за 2,31 милиони долари.

Регистарот DuPont го нуди Porsche 911 RSR во неговата целосна тркачка слава, опремен со Fuchs тркала со пет краци, тело „Short Hood“, сосема различно од верзијата „Long Hood“ што можеме да ја видиме кај основните RSR модели, препознатлив RSR заден дел и најинтересно од сè, три-литарскиот мотор со ладење во воздух доаѓа наместо популарната 2,8-литарска реинтерпретација, која заедно, покрај својата славна историја и фактот дека беше во сопственост на колумбиски наркобос, го прават тоа најмногу пожелен и редок модел 911 во светот.

Понуден со само 362 изминати километри и историја што секој сопственик може само да ја посака, поврзан со реткоста од линијата од каде доаѓа, овој Porsche 911 RSR од 1974 година воопшто не може да биде ефтин. Сите потенцијални идни сопственици на оваа убавица ќе треба да издвојат 2,2 милиони долари за да додадат еден од најинтересните модели на сите времиња во нивната колекција.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement