Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Истражување: Ова се 10-те автомобили кои највеќе се крадат

Според извештајот на Генералното здружение на германската осигурителна индустрија (ГДВ), минатата година биле пријавени украдени 14.229 автомобили со сеопфатно осигурување!

Штетата е еднаква на околу 280 милиони евра.

Повторно беа популарни џипови. Конкретно, втората генерација на BMW X6 беше мета на многу крадци. Интересно е и тоа што на списокот на топ 10 има пет модели на Тојота.

Десет автомобили кои најмногу се крадат:

1) BMW X6 2-та генерација

2) Land Rover Velar 1-та генерација

3) Mazda CX-5 2-та генерација

4) Lexus CT200 1-та генерација

5) Тојота Приус + 1-та генерација

6) Land Rover Range Rover 3-та генерација

7) Lexus NX 1-та генерација

8) Рено Талисман 1-ва генерација

9) Тојота GT86 1-та генерација

10) Тојота РАВ4 4-та генерација

Забележливо е и дека крадците краделе помалку нови автомобили, а наместо тоа повеќе возила стари меѓу две и три години, објаснува ГДВ.

Причината за ова, според експертите, е претпоставката дека многу понови модели нудат подобра заштита од кражба.

За возачите на автомобили, исто така, постои позитивен тренд објавен од ГДВ, а тоа е дека бројот на кражби на автомобили во Германија се намалил во 2019 година.

Интересно е тоа што автомобилите на Фолксваген главно се крадат во Хрватска, а на прво место е Голф!

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Форест Гамп, главниот јунак на филмската адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, доби најмногу гласови. Филмот на Роберт Земекис од...

Cotton Club

Во тековниот, октомвриски број на списанието ELLE, ќе најдете моден едиторијал под наслов „Misfits“ кој ја покажува убавината и односот на младите генерации од...

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...