Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Исклучително реткиот LAMBORGHINI MIURA оди на аукција

Многу луѓе го сметаат Lamborghini Miura за прв вистински суперавтомобил во светот

Иако беше во производство само шест години, овој сензуален автомобил на четири тркала ја смени нашата перцепција за спортските автомобили во децениите што следуваа. Сега, ретка варијанта на тоа возило, П400 СВ Специјале од 1971 година, оди на аукција.

Прекрасно обновениот спортски модел, како еден од само 150 произведени и вкупно еден од само 764 автомобили „Miura“, сигурно ќе предизвика големо внимание и возбуда кај колекционерите. Слободно можеме да кажеме дека Miura на некој начин претставува пресвртна точка на марката Lamborghini. Пред овој модел да дебитира за време на автосалонот во vaенева во 1966 година, брендот е познат по серијата големи тури. Сепак, Miura и неговиот распоред со два седишта го сменија текот на приказната, комбинирајќи високи перформанси и стручна изработка во еден динамичен пакет. Италијанската марка ги произведуваше овие возила до 1973 година, а на крајот на животот на оваа линија, тие издадоа совршено опремена верзија, P400 SV. Покрај ограничената серија од 150 автомобили, брендот има произведено и серија по нарачка за своите ВИП клиенти. Како што можеби претпоставувате, моделот што оди под чеканот е еден од нив.

Овој модел на Miura е создаден за францускиот индустријалец, Жак Дембиермонт, кој купи еден од првите примери на спортски автомобил во 1966 година. Тој го праша брендот Lamborghini дека неговиот SV Speciale има два механички елементи, претходно видени на прототипот Miura Jota – подмачкување и ZF диференцијал со ограничено лизгање. Секако, неговите желби со брендот Lamborghini беа заповеди, па неговата Miura, завршена од Оро Метализата, излезе од производната линија во 1971 година. Автомобилот смени неколку сопственици за време на неговиот живот, и тој беше реставриран речиси беспрекорно.

Според наводите, експертите претпоставуваат дека првиот суперавтомобил во светот ќе достигне минимална цена од 2,15 милиони долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Колку и да изгледал поромантичен и попривлечен светот во 50-тите години од денес, времињата значително се промениле, а со нив, и начинот на кој...

Cotton Club

Стилистите велат дека нема фризура, шминка и „аутфит“ на која латино дивата Џенифер Лопез не изгледа и стои добро. Иако е позната по своите...

Fine Living

Ако прашате многу љубители на музиката, тие ќе ви кажат дека нема ништо поубаво во светот од мелодичниот звук на пијано… Давајќи ви шанса...

Cotton Club

Британскиот бренд Paul Smith слави 50-годишнина од постоењето и враќа дел од историските графички дизајни од својата богата архива за оваа специјална пригода. Пол...