Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Има „4 банки“, 7.684 километри на бројчаникот и се продава за 1 евро од километар

Секој во оваа област е добро свесен што значеше легендарната Застава 750 – „Fića nacionale“ за моторизација на Југославија. Дури и денес, кога се појавува „уредено“ и обновено Фиќо на улица, а тоа привлекува внимание како некои многу, многу поактративни автомобили …

И, ако таквите автомобили, дури и ако километар од час им покажат четирицифрени, па дури и помали броеви, тие знаат да ценат на запад, ние само добивме потврда од Германија.

Еден од скоро еден милион произведени Фиќа во погоните на Црвена Застава со седиште во Крагуевац меѓу 1955 и 1985 година се најде во оглас во таа земја. Станува збор за Застава 750 ЛЦ, произведен во 1980 година, продаден од застапништвото за автомобили Охсенхаузен.

Цена – 7.400 евра! За таа сума, купувачот добива комплетно реставриран автомобил со само 7.684 километри возено на бирачот, кога ќе го запали добро познатиот четирицилиндричен мотор од 767 кубни метри со 25 „коњи“, секако, сместен во задниот дел.

Внатрешноста на автомобилот изгледа како да излегла од производната линија вчера, што, без сомнение, некој вистински љубител на олдтајмери ​​или класични мали (италијански или источноевропски) автомобили ќе може да ги цени.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...