Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Изгледа дека новиот Mini ќе има многу помодерен дизајн…

Новата генерација на Mini се очекува во текот на 2023 година, но според изјавите на Bernd Körber од Mini, можно е дизајнот на новиот Mini да биде сосема поинаков.Модерните модели на Mini ја носат таа позната „ретро вибрација“ и без разлика која генерација модели на Mini ќе ги погледнете, веднаш знаете за што се работи. Mini често се споредува со Porsche 911, бидејќи двата модели се икони на нивните производители и тешко е да се сменат многу, бидејќи клиентите се навикнати на дизајнерските линии.

Но, Бернд Корбер, директор во Mini, како наследникот на верзијата со три врати на Mini ќе биде претставен во текот на 2023 година и како ќе биде направен најголемиот чекор напред во дизајнот во последните 20 години. А дека ќе биде многу тешко говорат и изјавите на Оливер Хајлмер, главниот дизајнер, кој би сакал да биде повнимателен на дизајнот и да не прави премногу чекори.

Според досегашните сознанија, новиот Mini би можел да биде помал по димензии од сегашната генерација, а ќе се нуди во неколку електрични верзии, но моделите со мотори со внатрешно согорување и понатаму ќе останат во понуда.

Покрај новиот Mini со 3 врати, се подготвува и нов Countryman, а како ќе изгледаат новите модели на Mini во иднина може да се види на Vision Urbanaut EV Concept. Секако, од него ќе се користат дизајнерски детали, но во идните модели секако ќе се користат основни линии или дизајнерски детали. Сега останува да почекаме до првите официјални фотографии, па да видиме дали Mini ќе не шокира или пријатно ќе не изненади.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement