Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Зошто производителот ги советува сопствениците да го паркираат својот електричен автомобил што е можно подалеку од куќата

Не паркирајте го возилото во вашите гаражи, згора на тоа, не паркирајте во близина на куќи – ова е дел од драматичниот апел што Шевролет им го испрати на сопствениците на Болт, неговиот електричен миниван.

Причината за ова соопштение се најмалку четири пожари што беа снимени на моделот Болт. Затоа американскиот производител објави повлекување кое вклучува 68.677 возила ширум светот, од кои 50.925 се продадени во САД, пренесува Revijahak.

Погодени беа моделите произведени од 2016 до 2019 година, а тоа се батериите LG Chem.

Производителот не ја знае точната причина за пожарот, но решението за овој проблем се очекува во првиот квартал од 2021 година.

Во еден случај, се споменува вдишување на отровен чад, но не е прецизирано што се случило со несреќниот возач.

Шевролет ќе го ажурира софтверот за овој автомобил на 17 ноември, но тоа е само дел од решението. Како дополнителна белешка, на сопствениците исто така им се препорачува да го постават максималното полнење на батеријата на 90 проценти за да спречат прегревање.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Останаа само 31 ден до крајот на оваа година, па затоа е време полека да ги сведеме впечатоците. Се разбира, овој пат нема да...

Green Tea

Бидејќи повеќето жени ја запоставуваат грижата за кожата за време на нивната младост, тие се борат во текот на 40-тите и 50-тите години да...

Green Tea

Неделата на модата во Париз се затвори со претставување на новата колекција Миу Миу за сезоната пролет / лето 2021 година. Набргу потоа, таа...

Fool Moon

Иииии …… .. стигнавме до последниот месец од оваа тешка 2020-та. Годината што нè воведува во новата ера која верувале или не – официјално...

Advertisement