Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Значењето на егзотиката : Виолетов Мекларен 720С

Дебитираше на Неделата на автомобили 2021 година во Пебл Бич, 1016 Industries го претстави својот најнов виолетов Мекларен 720С со карбонски влакно од 650.000 американски долари, новиот интензивен виолетов егзотичен автомобил кој користи лесен материјал до незамислив степен. 1016 Industries се познати по тоа што постојано се фокусираат на користење на најнапредните технологии, а најновата 1016 Industries 720S ја нагласува посветеноста на компанијата да ги испорача најприлагодените достапни егзотични возила со високи перформанси.

„Од првиот ден, виолетовата беше навистина најхрабрата боја што 1016 Industries можеа да ја смислат. Сѐ беше дизајнирано да ги надополни сите мали детали за автомобилот “, коментира основачот на 1016 Industries, Питер Нортроп.

„За овој 720S, нашата работа со јаглеродни влакна е централниот дел. Покрај уникатниот стил и дизајн, придобивките од интегрирање на материјали од карбонски влакна во егзотични платформи како 720S се непобитни. Во 1016 Industries, нашиот фокус е да го усовршиме начинот на кој може да се користат најдобрите применети материјали за да се направи егзотиката не само да се истакне, туку и да се надмине на секое ниво “.

По долгогодишно истражување и развој, 1016 Industries ги совладаа своите сложени процеси на градење за да произведат највисоко ниво на елитно прилагодување. Виолетовиот Мекларен 720С е најновиот пример. Овој егзотичен автомобил има повеќе од 250 килограми намалување на тежината-што доаѓа од 3D-отпечатените делови и делови што ја заменуваат надворешноста на оригиналното возило. Панелите на каросеријата од јаглеродни влакна итн. Сѐ она што доведува до значително намалување на тежината.

Инсталирањето на овие делови од карбонски влакна, за среќа, не трае долго, па во зависност од испораката, повеќето потенцијални купувачи не треба да чекаат да пристигнат деловите и да ја координираат инсталацијата.

Оваа компанија, исто така, вклучува мелодија BF фаза 2 -мелодија со перформанси што ги максимизира перформансите на возилото преку внатрешниот компјутер на автомобилот. Четирилитарскиот V8 мотор со двојно турбо полнач е зголемен од 710 КС на 900 КС-исто така благодарение на нивната мелодија BF Stage 2.

1016 Industries, исто така, значително ја надградија вкупната моќност на возилото со моќност од 900 КС (скоро 200 КС повеќе од оригиналното возило). Оваа виолетова егзотика, исто така, има ексклузивен тркачки издувен систем, опремен со нерѓосувачки челик.

Растот на егзотичната автомобилска индустрија продолжува да доживува историски раст со побарувачка на највисоко ниво на сите времиња-овој раст е наречен пост-пандемичен ефект Carpe Diem (Forивеј за денот)-и 1016 Industries е еден од ретките производители во оваа категорија способни да држат чекор, со контрола на нивниот гасовод за снабдување. Целосниот пакет од 1016 делови и производи од индустријата нема недостаток и се подготвени и достапни за клиентите.

„Бидејќи повеќето компании се фокусираа на глобалното производство, 1016 Industries развиjа инфраструктура каде што нашата компанија се прошири овде, на држави. Минатата година беше една со неверојатна побарувачка и нашата компанија рано презеде чекори за да се увери дека можеме да продолжиме пред барањата на нашите клиенти “- продолжува Нортроп. „Благодарение на нашиот фокус на производството, 1016 Industries можат да ги направат нашите дизајни побрзи, попрецизни и ефикасни за да бидат во тек со продажбата“.

Со цена од 650.000 долари, виолетовата 1016 Industries McLaren 720S уште еднаш го покажува својот потенцијал во користењето на карбонски влакна и 3D печатење во егзотичен автомобилски дизајн.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement