Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

За да се фокусира на филантропијата, малезискиот милијардер ја продава својата јахта

Јахта која не е симетрична, но ги сече морските бранови како путер – ви звучи невозможно?

Па, всушност, тоа не е така. Запознајте ја „Асеан Лејди“ (Asean Lady), прекрасен брод што му припаѓа на малезиско-кинескиот деловен тајкун, Винсент Тан. Сега, оваа јахта може да биде ваша, а нејзината цена е околу 34,4 милиони долари.

Создадена како дело на Иан Мишел, оваа јахта е инспирирана од традиционалниот тип на кану од бамбус, наречен проас. И додека многу луѓе ќе се сомневаат во нејзината функционалност и рамнотежа поради асиметричниот дизајн, оваа јахта реши голем број проблеми типични за луксузните јахти, како што се просторот, бучавата, стабилноста при закотвување и крстарење.

Бродот е придвижуван од мотор со 2.000 коњски сили со CRP пропелер. Јахтата има максимална брзина од 15 јазли и е опремена со погони со 600 коњски сили, кои го зголемуваат нејзиното забрзување за седум јазли. Јахтата може да се движи странично, како и напред-назад, што во голема мера го олеснува процесот на закотвување.

Во внатрешноста, Асеан Лејди содржи доволно простор за осумнаесет гости во осум пространи кабини. Нејзиниот главен апартман има 160 квадратни метри и доаѓа со приватен балкон и канцеларија. Тука има и грандиозни спирални скалила, како и голем бар за прекрасни настани, заедно со хелиодром и широк спектар на водени играчки.

Мегајахтата моментално е достапна за купување по цена од 34,4 милиони долари, што е значително помалку од првичната цена од 56 милиони.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement