Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ЕУ ја забрани светлечката фигура на хаубата на Ролс-Ројс автомобилите

Скулптурата Spirit Of Ecstasy, еден од симболите на луксузната марка автомобили Ролс-Ројс, не смее да биде осветлена според европските правила, па затоа сопствениците на автомобили со оваа опција ќе мораат да ја сервисираат за да имаат инсталирано обична, сребрена фигурина.

Сопствениците на Ролс-Ројс, сегашни и идни, во Европската унија би можеле да станат прилично незадоволни по одлуката на Европската комисија дека нивните скапи автомобили не смеат да имаат еден скап луксузен додаток на капакот на моторот. Имено, според правилата на ЕУ за загадување на светлината, Ролс-Ројс уште во февруари минатата година беше информиран дека не смее да поставува особено луксузна LED-осветлена фигура на своите автомобили, што не е ништо помалку од заштитен знак.

Spirit of Ecstasy, или како што некои ја нарекуваат Летечката дама, е веројатно најпознатиот симбол на оваа луксузна марка и се наоѓа на самиот врв на хаубата на автомобилот Ролс-Ројс. Со цел да се додаде допир на луксуз, тој може автоматски да се „скрие“ под хаубата ако некој се обиде да го скрши, а во некои опции, на клиентите им се нуди специјално осветлена фигурина. Доплатата за оваа опција при купување на нов Ролс-Ројс е занемарлива 3.500 фунти, а сега британскиот производител во ЕУ веќе не смее да го нуди.

Да бидат работите уште полоши, ЕУ исто така бара да се отстрани светлосната фигурина или да се оневозможи осветлувањето од сите постојни модели. Оваа скоро неразбирлива одлука на бирократијата на ЕУ во Велика Британија, како што се очекуваше, наиде на неодобрување, а медиумите заклучија, во типичен островски стил, дека е „добро што се решија за Брегзит“.

ЕУ останува немилосрдна, па според регулативата бр. 48 „за хомологација на возила во врска со инсталирање на уреди за осветлување и светло сигнализирање“, вели дека таков украс на хаубата не е дозволен. Ролс-Ројс ќе им понуди на сопствениците на возила поврат на оваа дополнителна опција, замена со сребрена фигурина или некој друг додаток со иста вредност.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Есенскиот шопинг е како утешна награда: денот е скратен како миење на 90 степени, но хеј, погледнете ги новите палта! Температурата паѓа од час...

Cotton Club

Живанши стана хит на Инстаграм во последните неколку дена со серија фотографии од новата колекција, која беше претставена од инфлуенсери од светот на модата,...

Route 66

Со задоволство ве информираме дека во оваа, 2020 година, брендот Range Rover го слави својот 50-ти роденден и по тој повод воведува специјално издание...

Green Tea

Предупредување: откако ќе го прочитате овој текст, би можеле да се оддалечите од вашиот мобилен телефон – со гадење 🙂 Бидејќи, гаџетите (мобилни телефони,...