Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Елон Маск потврди: Tesla Roadster мора да може да лебди

ЕЛОН МАСК со години спомнува комбинација на автомобили и ракетни фрлачи, а сега сакаше нешто повеќе.

Во посета на Џо Роган, тој го потврди она што го очекува од Tesla Roadster. Веќе малку заборавивме на ракетните агрегати кои дополнително би ги подобриле можностите за забрзување, а сега пристигна и нова идеја, а тоа е дека Tesla Roadster има можност да лебди.

„Сакам да лебди и се обидувам да сфатам како да се постигне лебдечки автомобил без, знаете, да убива луѓе“, рече Маск во новото продолжение на шоуто емитувано овој четврток. “Можеби може да лебди на метар над земјата или нешто друго. Ако падне, ќе ја скрши суспензијата, но нема да умрете”, објаснува Елон Маск.

Оваа идеја секако веќе се развива во погоните на Тесла. Нема сомнение дека оваа опција, ако влезе во сериско производство, ќе предизвика големи главоболки кај регулаторите за безбедност.

Елон Маск направи скоро сè што сакаше. Доволно е да се види ентериерот на новиот Tesla Model S со вселенски управувач, но и можноста електрониката на возилото да избере режим на менувач (P, R, N, D). Маск не гледа ништо спорно за воланот и забележува дека истиот концепт се користи во Формула 1.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Нашата кожа е составена од повеќе од 50 проценти керамид (церамид), затоа не треба да изненадува што оваа состојка игра витална улога во одредувањето...

Green Tea

Дали е паметно да се елиминира шеќерот целосно од вашата исхрана? Ограничувањето на слатките воопшто не е од корист, и може да биде опасно...

Cotton Club

Синоќешните награди „Златен глобус“ и покрај комбинираниот.н. „phygital“ формат нè враќаше во оние безгрижни времиња кога по доделувањето на наградите би сурфале по Интернет...

Fool Moon

Изненадување нè очекува на 18 март: филмот „Justice League“, чиј автор е Зaк Снајдер, ќе биде објавен на HBO Max. Пред премиерата, беа објавени...

Advertisement