Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Електричен кросовер верзија на иконата Corvette ќе пристигне во 2025 година…

Веќе споменавме дека нема да има електрична Corvette во сегашната генерација C8. Наместо тоа, во развој е хибридна Corvette E-Ray.

Како што автомобилската индустрија преминува кон електрична мобилност, барем неколку иконски модели ќе преминат кон погонски единици со нулта емисија во нивните идни генерации. Истото го видовме и со Mustang, а веќе е најавено дека Dodge’s Challenger и Charger ќе бидат целосно електрични.

Се чини дека Chevrolet Corvette нема да ја избегне неизбежната електрификација. Сегашната генерација на C8 ќе добие хибридни верзии, но неговиот наследник најверојатно ќе се префрли на погонска единица на батерии.

Но, тоа не е ни најинтересниот дел од стратегијата за електрификација на Chevrolet, ако им се верува на новите извештаи. „Muscle Cars and Trucks“ известува дека Џенерал Моторс работи на седан со електричен перформанс, кој треба да ја носи ознаката Corvette. Се очекува да пристигне во продажните салони на Chevy до средината на деценијата и ќе биде претставен како директен конкурент на Porsche Taycan за да го однесе брендот на нови територии.

Црпејќи инспирација од Ford и електричниот SUV Mustang Mach-E што моментално се продаваат, Chevrolet исто така има планови за електричен погон под значката Corvette. MC&T шпекулира дека моделот би можел да се базира на платформата на водечкиот електричен седан Cadillac Celestiq.

Ова секако е многу за „проголтување“ ако сте американски ентузијаст за автомобили или општо пурист, но со оглед на она што се случува во автомобилската индустрија во моментов, ова не е ни премногу изненадувачки. Chevrolet се уште не дал никаков одговор на ова прашање.Веќе споменавме дека нема да има електрична Corvette во сегашната генерација C8. Наместо тоа, во развој е хибрид, кој ќе се вика Corvette E-Ray. Се очекува да дебитира со два електромотори и погон на четири тркала, а Motor1 неодамна „улови“ прототип на електрифициран спортски автомобил.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement