Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ЕДИНСТВЕНИОТ “WHITE ENZO” FERRARI ВО СВЕТОТ Е ВИСТИНСКИ СУПЕРАВТОМОБИЛ ЕДНОРОГ…

Првично во сопственост на мистериозен милијардер, единственото бело Ferarri Enzo излегува на аукција.

Суперавтомобилот Ferrari Enzo, именуван по основачот на брендот опседнат со трки, создаде мост помеѓу F50 од 1990-тите и хибридниот LaFerrari од ерата на 2010-тите. Но, дури и најголемите обожаватели на болидите на Ферари сигурно никогаш не виделе ниту еден автомобил фабрички обоен во бело.

Тоа е затоа што 20-те автомобили „Extracampionario“ завршени во нестандардни бои беа понудени само на најбогатите и најверните купувачи на марката Ferarri. Овој модел, со шасија 133023, е единствениот Enzo обоен во бело „Bianco Avus“.

Во кабината на ова прекрасно Enzo, има неро кожа која ја краси таблата со инструменти, воланот и наслоните на седиштата. Насекаде се видливи и бројни компоненти од јаглеродни влакна. Моќта доаѓа благодарение на атмосферскиот 6,0-литарски V12 мотор кој произведува 651 КС. Овој пример поминал само 9.600 километри и би послужил како совршен додаток на секоја приватна колекција.

Аукциската куќа Sotoby’s има повеќе детали за потеклото на овој автомобил. Описот открива дека Enzo прво слета во рацете на Symbol Automobiles во Швајцарија, каде што беше продаден на неговиот прв сопственик, германско-швајцарски милијардер. Очигледно, тие не го возеле автомобилот многу често и тој останал во гаражата подолго време. Беше извезен во Хонг Конг во 2011 година. Интересно е што автомобилот никогаш не бил регистриран во Хонг Конг бидејќи е со волан на левата страна и наместо тоа бил во значајна колекција на Ferarri. Тој беше сертифициран Ferrari Classiche во ноември 2012 година и неодамна беше целосно сервисиран од овластениот дилер во Хонг Конг, Blackbird Concessionaries. Автомобилот моментално се наоѓа во Канада.

Се верува дека овој автомобил ќе се продава за многу висока цена на претстојната аукција. Вредноста на препродажбата на Ferrari Enzo е многу висока во последниве години, а во август минатата година, црн примерок со 27.358 километри беше продаден за 3,36 милиони долари. Enzo со помала километража која поминала само 4.760 километри е продадена во март за 2,84 милиони евра

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement