Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ЕДЕН ОД РЕТКИТЕ MCLAREN ELVA КОЈ ГИ МЕНУВА БОИТЕ,ВРЕДЕН 3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ,СТАВЕН Е НА ПРОДАЖБА…

Овој необичен суперавтомобил McLaren Elva кој ги менува боите треба да се најде на аукција за неколку недели и се очекува да достигне цена помеѓу 2,6 и 2,75 милиони долари.

Тоа се многу пари за автомобил кој нема ни покрив за да ве спаси од влажнење на дождлив ден. Но, постојат неколку многу добри причини зошто овој суперавтомобил McLaren без покрив би можел на крајот да достигне цена од 3 милиони долари.

Претставен во 2019 година, Elva е петтиот суперавтомобил во серијата McLaren Ultimate, кој им се придружува на легендарните F1, P1, Senna и Speedtail.

Според британскиот производител на автомобили со високи перформанси, суперавтомобилот е директно инспириран од тркачките автомобили со отворен покрив развиени од Брус Мекларен во 1960-тите.

McLaren пристигна во време кога светот на собирање суперавтомобили беше опседнат со суперавтомобили без покрив и ограничено производство како што се Lamborghini SC20, Ferrari Monza и Aston Martin Speedster. Британската марка реши да заработи од оваа популарност создавајќи сопствен суперавтомобил со отворен покрив користејќи го Senna како основа.

Мекларен првично планираше да произведе 399 примероци на Elva, кои подоцна беа намалени на 249 на барање на клиентите кои сакаа поголема ексклузивност за моделите со ограничено производство.

Сепак,McLaren го ограничи производството на само 149 примероци, што ја прави Elva многу редок суперавтомобил.

Она што го прави овој автомобил посебен е бојата во стилот на камелеон. Се чини дека бојата се менува помеѓу тонови на сина, виолетова, розова, портокалова и црвена, во зависност од аголот на светлината што се рефлектира од површината. Кабината е украсена со црни „Ultrafabric“ и изложени површини од јаглеродни влакна.

под хаубата се крие 4,0-литарски V8 мотор со два турбополначи кој произведува 804 коњски сили и вртежен момент од 800 Nm.McLaren тврди дека Елва од 0 до 100 км/ч забрзува за 3 секунди, додека спринтот од 0 до 200 км/ч трае 6,7 секунди, што го прави побрз од моделот Senna.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement