Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Европскиот парламент изгласа забрана за продажба на нови автомобили на бензин и дизел од 2035 година…

Европратениците во Европскиот парламент денеска со мнозинство гласаа за забрана за продажба на нови возила на бензин и дизел од 2035 година, со цел да се забрза транзицијата на Европа кон електрични возила. Гласањето е во согласност со клучните планови на Европската унија за намалување на вкупните емисии за 55 отсто до 2030 година, во споредба со нивоата од 1990 година, цел што бара побрзо намалување на емисиите во индустријата, енергијата и транспортот.

Европратениците го поддржаа минатогодишниот предлог на Европската комисија за намалување на емисиите на јаглерод диоксид од новите автомобили до 2035 година до 2035 година, што ќе ја спречи продажбата на фосилни горива во Унијата од таа година. Предлозите на некои пратеници за намалување на целта на 90 проценти до 2035 година беа отфрлени.
Законот се уште не е конечен. Со денешното гласање само се потврдува ставот на парламентот за претстојните преговори со земјите членки за финалниот закон.

Намерата е да се забрза транзицијата на Европа кон електрични возила и да се поттикнат производителите на автомобили да инвестираат повеќе во електрификацијата, дополнително зајакната со друг закон кој ќе бара од земјите-членки да постават милиони станици за полнење на електрични возила.

„Купувањето и возењето автомобили со нулта емисија на штетни гасови ќе станат поевтини за потрошувачите“, рече Јан Хуитема, главен преговарач на парламентот задолжен за политиката.

Ford и Volvo го поддржаа планот, против германската индустрија
Производителите како Ford и Volvo јавно го поддржаа планот на Европската унија за суспендирање на продажбата на возила со мотори со внатрешно согорување до 2035 година, а други, вклучително и Volkswagen, бараат да престанат да продаваат такви возила во Европа до тој датум.

Но, е-поштата што ја виде Ројтерс покажува дека засегнатите страни во автомобилската индустрија, вклучително и германското здружение за автомобилска индустрија VDA, лобирале да ја отфрлат целта од 2035 година за таква посветеност поради неизвесното воведување инфраструктура за полнење.

„Нашите ставови се транспарентни. Нашата мисија е да ги развиеме најдобрите решенија со сите вклучени“, рече портпаролот на VDA.

Продажбата се намали поради недостиг на полупроводници
Електричните автомобили и приклучните хибридни возила сочинуваа 18 отсто од новите патнички автомобили продадени во Унијата минатата година, но вкупната продажба на автомобили падна во услови на недостиг на полупроводници, според Европската асоцијација на производители на автомобили.

Една четвртина од емисиите на стакленички гасови одговорни за глобалното затоплување во Европа доаѓаат од транспортот, а нивоата на стакленички гасови во секторот се зголемени во последниве години, што го отежнува избегнувањето на опасните нивоа на климатски промени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement