Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

„Децата никогаш повеќе нема да бидат заборавени во автомобил“: Volvo претстави решение за неодговорните возачи…

Со сензори над главата на возачот, во светлата на покривот и багажникот, овој систем може да открие дури и милиметар движење.

Volvo објави дека нивниот нов SUV модел EX90 ќе биде опремен со радарска технологија која ќе детектира деца или домашни миленици оставени во автомобилот откако возачот ќе излезе од возилото.

Радарот е дизајниран да биде доволно прецизен и чувствителен за да ги открие дури и најситните движења – како движењата на заспаното дете. Тоа е првиот радар кој ја покрива целата внатрешност на автомобилот, вклучувајќи го и багажникот.

Со сензори над главата на возачот, во светлата на покривот и во багажникот, овој систем може да открие дури и милиметарско движење низ внатрешноста на автомобилот.

Лота Јакобсон, технички експерт за превенција од повреди, рече дека никој не избира да биде уморен или расеан, туку дека тоа може да му се случи на секого: „За да се покрие што е можно поголем дел од кабината и да се почувствува дали детето или домашно милениче биле оставени во автомобилот, распоредивме радари низ кабината, вклучувајќи го и багажникот.

  • Никој не избира да биде уморен или расеан, но сите сме луѓе и расеаноста е животен факт. Со помош на најсовремена технологија, ќе ве поддржиме кога не сте најдобро и ќе ви помогнеме да избегнете случајно да ги оставите членовите на семејството или домашните миленици. – заклучи Лота.

Новиот внатрешен радарски систем прво ќе биде воведен стандардно на Volvo EX90 кој ќе биде претставен на 9 ноември, а истиот систем ќе биде вклучен и во другите претстојни модели на Volvo.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија го нуди сето ова и...

Wall Street

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција… Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз...

Fool Moon

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија...

Fool Moon

Латино пејачката пред 20 години го издаде албумот „This Is Me… Then“, а сега доаѓа да и покаже на публиката каква е денес, преку...

Advertisement