Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Деби на најскапиот автомобил во Вила Д’есте

Ремек-делото на Ролс-Ројс, „Брод Тајл“, го има своето глобално јавно деби во престижната Concorso d’Eleganza Villa d’Este во Чернобио, Италија.

Откако беа објавени во мај, сликите на автомобилот беа споделени и беа пречекани со восхит низ целиот свет; сепак, ова е првпат самата Boat Tail да се прикаже јавно и за присутните тоа не разочара.

untitled image

Boat Tail претставува клучен момент за поширокиот сектор на луксузни производи. Како навистина рачно изработена, единствена креација. Речиси 5,8 метри Rolls-Royce Boat Tail е елегантен и модерен кабриолет автомобил инспириран од наутичкиот сектор со силуета која потсетува на моторен чамец.

“Тоа е навистина историски момент за брендот. Водиме модерно движење за градење тренери што ја носи пошироката луксузна индустрија во сосема поинаков простор, каде што хипер-персонализацијата и современото покровителство даваат суштински неограничени можности”.

untitled image

Торстен Милер-Штвес, главен извршен директор, Ролс-Ројс моторни автомобили

Надворешноста на Rolls-Royce Boat Tail е опфатена со богат и комплексен тон на сина боја. Внатрешната кожа го отсликува преминот на тонот на бојата на хаубата, со тоа што предните седишта беа опфатени во потемно сина нијанса, препознавајќи ја намерата на возачот на Boat Tail, додека задните седишта се завршени со посветла боја. Мека метален сјај се нанесува на кожата за да се нагласи спојувањето со обоената надворешност, додека деталните шевови и цевки се нанесуваат во поинтензивно сино инспирирано од рацете на часовниците на автомобилот. Исто така, се наоѓа блескаво сино ткаено под агол од 55 степени во елементите на техничките влакна што се гледаат на долниот дел од каросеријата, прецизно ориентирани да имитираат истурање на будење вода.

untitled image

На задната палуба незабележително се сместува високо амбициозен концепт што досега не бил виден во автомобилскиот свет. Со притискање на копче, палубата се отвора со убедлив гест на пеперутка, за да открие сложена и дарежлива хостинг пакет. Свртени кон централната линија, синхронизираното балетско движење на отворањето открива богатство од подвижни делови што се нудат на домаќинот под прецизен агол од 15 степени. Овој суптилен гест на презентација одразува благ и суштински британски израз на услуга.

untitled image

И како што може да се очекува, луксузниот автомобил доаѓа со пакети полни со раскошни карактеристики, вклучувајќи двоен ладилник за шампањ и фрижидер за чување на потребниот кавијар и канапе, плус комплетен сет садови од Кристофле од Париз.

The Boat Tail чини огромни 28 милиони долари, а изградени се само 3.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement