Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Дали светот е подготвен за првото летечко такси?

Вертикалната воздушна вселена очекува нивниот VA-1X eVTOL да стане дел од комерцијалната понуда до 2024 година…

Британската компанија пред неколку дена ги претстави своите планови, велејќи дека прототипот во целосна големина на овој авион со пет седишта ќе биде завршен наскоро, а по завршувањето, тоа ќе биде првиот сертифициран авион со електрично полетување и слетување.

Is the world ready for the first flying taxi?

„Со лансирањето на VA-1X, ние сме горди што го преземаме eVTOL еден чекор понатаму, кон масовно усвојување на пазарот, со што ја поддржуваме следната ера на авијација. Веруваме дека луѓето ќе можат брзо и прифатливо да стигнат од точката А до точката Б, без да и наштетат на својата планета – со VA -1X, оваа визија ќе се оствари за помалку од пет години “, рече Мајкл Сервенка.

VA-1X се разликува од „мултикоптери“ со повеќе пропелери на телото што ротираат додека лета, се спушта или полетува вертикално. VA-1X има фиксни крилја и опашка и може да крстари со 240 километри на час, со преоден опсег што е поголем од 160 километри, додека мултикоптерите генерално имаат далеку помала брзина и опсег. „Мултикоптерите не се ефикасни за подолги летови, каде што гледаме наша корист од тоа да сме на овој пазар“, велат од британската компанија.

Is the world ready for the first flying taxi?

Според тврдењата, тие ќе изградат нов авион, кој ќе може да носи товар од околу 450 килограми, односно четворица патници, пилоти и багаж, во Обединетото Кралство. Тие купија дизајн компанија за Формула 1 минатата година за да делегираат композитен дизајн и производство, додека се здружија со брендот Honeywell за да им обезбедат на своето возило систем за управување.

Според компанијата, VA-1X ќе биде триесет пати потивок од конвенционалниот хеликоптер. Со распон на крилата од 15 метри и должина од 12, може да полета од сите постоечки хелиодроми. Компанијата исто така вели дека тие се една од само седумте компании од целиот свет, кои успешно ги тестирале авионите eVTOL со вистинска димензија.

Претходниот модел на компанијата, Seraph, имаше 12 пропелери во дизајн со повеќе ротори. Неговото максимално оптоварување беше околу 270 килограми, додека максималната брзина беше 70 километри на час. VA-1X има далеку поефикасен дизајн. Според компанијата, ќе бидат потребни само 30 минути за да лета од Лондон до Брајтон, што е значително пократко во споредба со два часа со автомобил или час со воз.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement