Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Дали ова не чека во иднина? Погледнете како ќе изгледа следната генерација на Apple CarPlay…

Компанијата денеска објави подобрувања на конференцијата за програмери во светот на Apple, која ќе трае до петок, 10-ти јуни.Apple одговори на неодамнешната објава на Google за подобрувања на Android Auto. Инфозабавниот систем на технолошката компанија за во автомобил ќе биде подобрен за да има повеќе екрани. Компанијата денеска најави подобрувања на конференцијата за програмери во светот на Apple, која ќе трае до петок, 10-ти јуни. Како и Android Auto, новиот систем е оптимизиран да биде пофункционален и да работи подобро на повеќе екрани, без разлика дали се во портрет или пејзаж. Покрај тоа, Apple рече дека неговиот систем ќе може да комуницира со повеќе внатрешни системи на возила и исто така ќе може да ги преземе екраните на инструментите зад воланот што стануваат се почести во автомобилскиот свет. Преку овие подобрувања, CarPlay ќе може да се справи со повеќе од само навигациски должности. Корисниците ќе можат да ја контролираат климата и радиото без да се вратат на почетниот екран на возилото.

IPhone исто така ќе може да „комуницира со системите на вашето возило во реално време на начин што е на уредот, прифатлив за приватност“, рече Apple во презентацијата. Ова ќе му овозможи да прикажува брзина, вртежи, ниво на гориво, температура и повеќе на екранот на инструментот.

Покрај тоа што ќе може да се прилагоди на различни форми на екранот, CarPlay ќе биде и приспособлив. Ова ќе им овозможи на возачите да изберат помеѓу стандардни димензии или помодерна естетика на презентација на информации. Apple рече дека производителите на автомобили ширум светот се возбудени што ќе ја донесат оваа нова визија на CarPlay на клиентите, притоа прикажувајќи ги логоа за брендови како што се Porsche, Jaguar, Acura, Volvo, Nissan, Ford и многу повеќе.

Технолошката компанија, сепак, додаде дека ова е само вкус на она што очекува да може да го донесе на пазарот со следната генерација на CarPlay и дека ќе започне да ја објавува својата достапност на возилата кон крајот на следната година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Ако сте љубители на хероите на Дизни и светот на бајките, сигурни сме дека ќе бидете воодушевени од авантуристичкиот пакет што брендот штотуку официјално...

Wall Street

Првиот човек на Тесла го коментираше бизнисот на Volkswagen… Спротивно на очекувањата, тој е полн со пофалби за Volkswagen. Покрај тоа што добро се...

Cotton Club

Бројни членови на британското кралско семејство се собраа на велигденската миса во капелата Св. Џорџ. Кралицата Елизабета Втора ја пропушти мисата што традиционално се...

Advertisement