Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Дали е ова „убиецот“ на Тесла: Електричен lucid air со автономија од 832 км! ФОТО / ВИДЕО

По четири години тестирање и прикажување прототипи, Лусид Моторс ја претстави сериската верзија на својот луксузен електричен седан.

Во последните неколку години, многу стартап компании, следејќи го примерот на Тесла, најавија навлегување на пазарот на електрични автомобили, но малку од нив успеаја да ја достигнат фазата на сериско производство.

Луцид моторс сега е многу близу до тоа, откако ја претстави сериската верзија на својот луксузен електричен седан – моделот Ер, кој може да ги уништи сметките на Тесла, барем кога станува збор за продажба на моделот С.

Во таа компанија тие го нагласуваат како адут атрактивниот дизајн, најмодерните технологии и разновидноста на понудата – од основната верзија, до најскапиот топ модел.

Lucid Air користи батерија со погон од 113 kWh, а во најскапата варијанта Air Dream Edition, автомобилот има два електромотори со вкупна моќност од 1.080 КС!

Оваа верзија има и најдобри перформанси, така што автомобилот од 0 до 96 км на час (0-60 милји на час) пристигнува за 2,5 с, додека максималната брзина е електронски ограничена на 270 км на час.

Покрај варијантата Dream Edition, тука се и основните Air, потоа Air Touring и Air Grand Touring.

Air Grand Touring има и два електромотори кои произведуваат вкупно 800 КС, што е доволно за автомобилот да забрза од 0-96 км на час за 3 секунди.

Максималната брзина е 214 км на час.

Air Grand Touring има и најдобра автономија при возење од сите верзии, со оглед на тоа што според податоците од фабриката, овој автомобил може да помине дури 832 км со полна батерија, специјални 19-инчни AeroRange тркала и соодветни гуми со мала отпорност на тркалање.

За споредба, Air Dream Edition може да помине 748 км пред да истече батеријата, во варијанта со 21-инчни AeroDream тркала и 809,5 km доколку користи помали, 19-инчни тркала.


Кога станува збор за поевтини варијанти, Air Touring има 620 коњски сили и забрзува од 0-96 km / h за 3,2 s. Автономијата се проценува на 653 км, со гореспоменатите 19-инчни AeroRange тркала. Спецификациите за основната верзија на моделот Air сеуште не се познати, бидејќи овој автомобил нема да пристигне во салоните до 2022 година.

Двете најскапи варијанти – Air Grand Touring и Air Dream Edition, ќе се појават на пазарот во вториот квартал од 2021 година, и Air Touring во четвртиот квартал истата година. Производителот истакнува дека сите варијанти на Lucid Air ќе можат да се полнат со брзина до 32 км во минута, доколку се користат брзи полначи.

Покрај исклучителната автономија на возењето и одличните перформанси, Луцид ер плени и со својот футуристички дизајн, како и со својата исклучително пространа и осветлена кабина благодарение на панорамскиот стаклен покрив. Кокпитот е украсен со голем, 34-инчен заоблен дигитален екран, кој зафаќа поголем дел од контролната табла.

Покрај него, има и приказ на мултимедијалниот систем, на кој се прават разни поставки. Луцид го нарекува овој уред, кој изгледа како таблет на централната конзола, „Пилот панел“ и интересно е што екранот – кога не е во употреба – може да биде спакуван во отвор на конзолата, што дава слободен простор за складирање ситници.

На клиентите ќе им бидат достапни две конфигурации на кабина за патници. Во стандардниот простор, ќе има простор за тројца возрасни на задното седиште, додека во луксузниот заден дел, двајца патници ќе можат да седат во одделни фотелји.

Лусид исто така разви свој систем за помош на возачот, таканаречен „Луциден сон Драјв“. Оваа технологија користи 32 сензори, како и систем на лидар, и овозможува автономно возење на ниво 2 или 3, во зависност од пакетот опрема.

Во основната верзија најевтиниот Lucid Air ќе чини 72.500 американски долари (кога се вклучени максимални субвенции од 7.500 долари), но основниот модел нема да се најде во продажба до 2022 година. Малку поскапата верзија на Air Touring започнува од 87.500 долари (вклучително и субвенции) и ќе им биде достапна на клиентите веќе во 2021 година. Lucid Air Grand Touring чини 131.500 долари, а најскапата верзија – Dream Edition, чини 161.500 долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...