Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ДАЛИ ВИ ЛИЧИ КАКО БУБА? Кинезите направија копија , но адвокатите на VOLKSWAGEN НЕ СЕ ЦЕЛОСНО СИГУРНИ!

Да не ви се случило веќе некаде да го видите овој автомобил? Можеби, но не сте сосема сигурни?

Ако мислите вака, можете да се вработите како адвокат за гигант како Volkswagen (VW)!

Имено, ниту адвокатите на Volkswagen не се сигурни дали виделе „бубачка“ без ознака на VW. Кинескиот производител Great Wall ги претстави моделите ORA Ballet Cat и ORA Punk Cat и ја најави својата премиера на салонот за автомобили во Шангај.

Детална истрага

Германските правни застапници се јавија многу брзо, но многу срамежливо. Имено, адвокатите на Volkswagen изјавија дека го истражуваат случајот поради сличноста со легендарниот германски автомобил од 20 век, „VW Beetle“. Не се баш сигурни дека виделе „cicamacu“ (панк мачка), па најавуваат дека ќе мора детално да истражат се…

Зад оваа хит изјава се крие нешто многу посериозно, а тоа е кинескиот пазар. Речиси сите фабрики зависат од клиентите од најнаселената земја во светот, вклучувајќи го и германскиот гигант VW. Затоа само срамежливо најавија дека можеби ќе најдат совпаѓање со легендата на автомобилизмот, детето на Фердинанд Порше.

Одлична целосна панк мачка

Должина: 4.401 mm

Ширина: 1.880 mm

Висина: 1.633 mm

Средно. растојание: 2.750 mm

Две батерии: 47,8 kWh и 59,1 kWh

Моќност: 170 КС

Макс. брзина: 155 km/h

Автономија: 500 km

Две верзии

Во секој случај, оригиналниот фалсификат пристигнува на , иако адвокатите на VW ја истражуваат нерешливата енигма и не најавуваат правна постапка. Станува збор за две верзии на ист модел, кои се разликуваат по нијанси како што се светлосните групи. Освен од надворешноста, и внатрешноста е доста инспирирана од познатиот дизајн.

Возилото е долго 4.401 mm, широко 1.880 mm и високо 1.633 mm, со меѓуоскино растојание од 2.750 mm. Се споменува еден електричен мотор со две различни батерии. Основата има батерија од 47,8 kWh, а поскапиот ќе биде опремен со капацитет од 59,1 kWh. Моќноста е 170 КС и 250 Nm, а максималната брзина е 155 km/h. Ако им се верува на ветувањата, автономијата се проценува на повеќе од 500 километри.

„Грејт Ѕид“ дури одлучи да патентира две верзии на дизајнот во Европската канцеларија за интелектуална сопственост (EU IPO)! Инаку, од Волфсбург, седиштето на VW, засега не соопштуваат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement