Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Дали би платиле скоро милион евра за најновиот ѕвер на Brabus ?

Луксузниот модел Mercedes-AMG G63, без ривал, претставува една од најспектакуларните линии на крос-кантри автомобили на сите времиња …

И покрај овој факт и сè што носат џиповите на германскиот производител, во однос на перформансите, квалитетот на изработката и сите технички детали, некои сопственици останаа незадоволни. Сепак, токму поради нив на сцената стапува брилијантен тим од дизајнери и инженери од Brabus, претворајќи ги своите најлуди соништа во реалност, што секако беше случај со радикалната трансформација на моделот G63, што сега ви го претставуваме.

Овој брутален колос на теренот е претворен во врвен „off-road pick-up” модел, кој и покрај тоа што остава горчлив вкус на прв поглед и создава поделени мислења, никогаш нема да ве остави рамнодушен. Врз основа на најновиот автомобил Mercedes-AMG G63, проект наречен „Brabus 800 Adventure“ може да се најде во продажба на официјалната веб-страница на германскиот тјунер, со почетна цена од 656.000 евра. Се разбира, овој напреден модел не е за секого, и судејќи според цената со која се продава, не е ни дизајниран да биде таков.

Сосема ново и неверојатно, 4×4 чудовиштето доаѓа со четири-литарски V8 мотор, заслужен за генерирање 789 КС и 1.000 Nm вртежен момент. За да дојде до овие импресивни бројки, Brabus ги замени турбините и целосно го редизајнираше погонскиот систем, а според седиштето, новиот 800 Adventure XLP сега развива максимална брзина од 210 км на час и забрзува до 100 км на час од место за завидни 4 , 8 секунди. Овие перформанси секако заслужуваат воодушевување, особено кога ќе ја земеме предвид големината на автомобилот.

Можеме да продолжиме со многуте технички детали на овој модел G63, истакнувајќи го отворениот кревет зад одделот за патници, дополнителното меѓуоскино растојание и новите портални оски или разни компоненти на суспензијата, но тоа би го уништило секој шарм на фактот дека германската компанија Brabus повторно заврши совршена работа и направи уште една од своите екстремни реакции во вредност од секое вложено евро.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Бидејќи пандемијата сè уште трае, а бројот на случаи во соседна Италија се зголемува, Џорџо Армани одлучи да го задржи своето приватно шоу „Armani...

Route 66

Благодарение на неговите футуристички карактеристики, дизајнерскиот јазик на новиот концепт на мотоцикл неодоливо потсетува на зачудувачкиот модел на Aston Martin AMB 001, претставен минатата...

Cotton Club

Со години ја носи титулата најстилизирана жена на светот… Таа ги следи овие правила со години и скоро никогаш не направила ниту една модна...

Green Tea

Јајцата може да се најдат на скоро секоја листа на здрава храна: тие се полни со протеини, витамини, минерали и здрави масти. Сепак, многу...

Advertisement