Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Време е за трки со летечки автомобили: Извонреден пустински спектакл во Австралија (видео)

Ferrari Press Agency Flying 1 Ref 12949 21/05/2021 See Ferrari text Pictures must credit: Airspeeder The start of production has been confirmed for the world’s first flying racing car.And makers unveiled the version fans will get to see storming around race tracks off the ground.The electric Airspeeder will go from 0-62 mph in 2.8s. It will begin racing this Summer as driverless vehicle but will eventually have pilot drivers.The Mk3 racing prototype was shown for the first time as a full-scale and functional flying racing vehicle. The production version is being created at the sport’s technical headquarters in Adelaide, South Australia. Airspeeder wants to accelerate a zero-emissions, advanced air-mobility through sporting competition using the craft.The Airspeeder is described as a marriage of an F1 car, a fighter jet and helicopter.In functional terms, when crewed racing begins in 2022 and beyond, the pilot will sit in the cockpit in the same manner a driver is placed in a modern Formula 1 car.Particular attention has been paid to the ergonomics of the cockpit have been paid to ensure that nothing distracts the pilot from being able to fly their machine at the absolute limit. OPS:Render of the he Airspeeder Mark 3 in flight Picture supplied by Ferrari,Image: 611910817, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Airspeeder / Ferrari / Profimedia

Делницата од 200 метри е премината само за неколку секунди!

Компанијата Alauda Aeronautics ја организираше првата „возбудлива трка“ на летечки Mk3 автомобили во австралиската пустина.

Двата прототипа се движеле со брзина од 150 km/h, додека делот долг 200 метри бил преминат за неколку секунди.

Натпреварот кај Аделаида го покажа потенцијалот на нововоспоставениот ЕКСА (EXA) шампионат кој започнува следната година.

Далечински управувачи
На официјалното натпреварување автомобилите ќе имаат возачи (верзии на Мк4), додека сега гледаме беспилотни модели без екипаж.

На видео снимката може да се забележат инженери и различен персонал покрај патеката, како и далечински управувачи, додека голем облак од прашина се издига покрај уникатните eVTOL.

Летечките автомобили се направени од јаглеродни влакна и тежат околу 100 килограми.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement