Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Враќање на легендарниот бренд: Откриено е колку ќе чини новиот електричен Renault 5 (видео)

Се очекува да понуди агрегат од 134 коњски сили.

Легендарниот Renault 5, чија електрична верзија беше објавена на почетокот на годината, ќе пристигне во продажните салони во 2024 година, потврди француската компанија. Моделот ќе се напојува со CMF-BEV платформа, специјално дизајнирана за градскиот EV.

Се очекува да понуди мотор со моќност од 134 КС, како и два батерии (40 и 52 kWh), со минимален дострел од 400 километри.

Производителот посочува дека новата платформа е „клучот“ за прифатливата цена на четири тркала, која треба да биде 30% пониска од сегашниот модел на Renault Zoe.

Нов ривал
За време на саемот во Минхен, каде што посетителите виделе прототип на електричната „петка“, откриено е дека цената мора да биде помеѓу 20.000 и 25.000 евра.

Кога ќе се појави на пазарот во 2024 година, ќе биде подостапен ривал за моделите Honda e и MINI Electric.

Заедно со „петката“ беше објавен и електричниот кросовер Renault 4Ever, директно инспириран од француската класика.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement