Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ВОЗИЛО КОЕ ЈА МЕНУВА ИГРАТА – FERRARI PUROSANGUE

Ferrari го започна развојот на моделот Purosangue во 2017 година и официјално ја потврди веста за производството на својот прв SUV една година подоцна. Во текот на изминатите неколку години, видовме многу неофицијални фотографии од теренец на Ferrari, кој внатрешно беше со кодно име F175.

Претходно оваа година, во февруари, на интернет стана вирална слика со ниска резолуција за која се тврди дека е модел на Purosangue. Сега кога теренецот на Ferrari е официјално откриен, се испостави дека станува збор за вистинска фотографија од Purosangue направена во фабриката.

Од Ferrari тврдат дека ова не е ниту SUV ниту кросовер, туку „спортски автомобил Purosangue“. Марката, исто така, инсистира дека ова не е само реакција на динамиката и побарувачката на пазарот. Постојат легенди за прототипите со четири врати кои ги измислил Енцо Ферари пред неколку децении. Овие автомобили никогаш не се појавија на пазарот бидејќи беа невозможни да се изградат: немаше начин да се изгради седан без да се загрозат перформансите. Неколку децении подоцна,Ferrari ги оствари соништата на својот основач.

Purosangue е претставен во металик сивата боја резервирана за лансирањето на Ferrari GT и токму тоа го прави посебен: тој е дизајниран да се вози со голема брзина и на долги растојанија во удобно опкружување.

Дизајнот на предните и задните светла е јасно инспириран од оние што се наоѓаат на болидот на Ferrari Roma. Уште повеќе, пропорциите на Purosangua веднаш ќе ве потсетат на GTC4 Lusso, толку многу што можеби ќе помислите дека Ferrari ставил GT автомобил на столбови. Сепак, силуетата во облик на клин на италијанскиот SUV модел е сè само не обична.

Една од најголемите дизајнерски карактеристики на Purosangua е неговата конфигурација на вратите што се отвораат напред, слична на онаа на Rolls-Royce автомобилите. Purosangue има и необични отвори кои се чисто функционални, вклучително и оние на хаубата на преклоп што го канализираат воздухот директно под ретровизорите.

Дизајнот на кабината на автомобилот Purosangue е исто така малку необичен и не како другите автомобили на Ferrari. Иако контролната табла доаѓа со исти дигитални дисплеи како и другите модели на Ferrari, вклучително и дигитален мерач од 10,2 инчи, чудно е дека нема централен екран за информации и забава. Очекувано, целата кабина е обвиткана во ултра-премиум материјали како плишана кожа, Алкантара и јаглеродни влакна.

Механиката е она што навистина го издвојува Purosangue. Наместо да стави турбо V8 во моторното поле,Ferrari избра 6,5-литарски атмосферски V12 мотор за да го напојува теренецот. Моторот е способен да произведе 715 коњски сили, што го прави помоќен од неодамна лансираниот Lamborghini Urus Performante. Ferrari тврди дека теренецот може да забрза до 100 km/h за 3,3 секунди и да достигне максимална брзина од 193 km/h. Purosangue е опремен со осумстепен автоматик со двојна спојка и исто така го добива необичниот погон на четири тркала што се користи кај GTC4 Lusso.

Purosangue нуди импресивна низа функции за помош на возачот, од кои многу се развиени во соработка со Bosch, вклучувајќи адаптивна контрола на патувањето (ACC), автоматско сопирање (AEB), автоматски долги светла (HBA/HBAM), предупредување за напуштање лента (LDV), Помош за задржување лента (LKA), детекција на слепа точка (BSD), препознавање сообраќајни знаци (TSR), поспаност и внимание на возачот (DDA) и задна паркинг камера (NSV).

Првите испораки се очекуваат на почетокот на следната година. Што се однесува до цената, Purosangue започнува од 390.000 евра (околу 400.000 долари), што го прави речиси двојно поскап од неговиот најблизок ривал, Lamborghini Urus.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија го нуди сето ова и...

Wall Street

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција… Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз...

Fool Moon

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија...

Fool Moon

Латино пејачката пред 20 години го издаде албумот „This Is Me… Then“, а сега доаѓа да и покаже на публиката каква е денес, преку...

Advertisement