Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Вистинска копнена јахта – Погледнете го новиот Волкнер дом на тркала

Патувањето со камп приколки или возила за рекреација во минатото не оставиле некаков принт на луксуз, но денес ситуацијата е секако поинаква…

Барем тоа е фактот, ако го прашате брендот „Volkner“, германскиот бренд за копнени јахти, кој штотуку го претстави својот најнов модел – моторниот дом Volkner Performance S 2021 од 7,7 милиони долари, кој лесно може да разбуди непријатно чувство кај сите други возила од ваков вид. Со тежина од 18 тони, ова возило е луксузен пентхаус на тркала, кој може да ги смести и вашите суперавтомобили, како што е Bugatti Chiron или кој било друг во својата специјална преграда. Моделот Performance S беше лансиран во 2019 година, но верзијата наменета за оваа е опремена со фантастични, неверојатно скапи детали.

Копнената јахта е создадена на шасија на модел на Volvo со 460 коњски сили или на Mercedes-Benz со 430, што само чинеше 1,8 милиони долари. Во согласност со преференциите на клиентот, моделот може дополнително да се прилагоди врз основа на буџетот и саканиот ентериер.

Кога станува збор за перформансите и ентериерот, овој модел секако го подигнува нивото на луксузот, но тоа го прави и нудејќи го Bugatti Chiron во патентираната гаража на Volkner. Овој модел додава околу три милиони долари на крајната цена, претворајќи го во најскапиот дом на тркала, во целиот свет.

Кога суперавтомобилот е надвор од гаражата, хидрауличната платформа може да се користи како трем или трпезарија на отворено, а исто така нуди доволно простор за два е-велосипеди, со дополнителна преграда за повеќе мотоцикли на две тркала.
Луксузната дневна соба на овв подвижна вила изгледа дека припаѓа на хотел со пет ѕвезди. Раскошно декорираниот ложа игра и улога на трпезарија во предниот дел, каде што се истакнува внатрешната завршница BrilliantDark, во комбинација со стаклена врата и опционален аудио систем од 354.000 долари.

Внатре во овој „мамут“ можеме да видиме совршено опремена кујна, сува бања и спална соба, додека содржи и туш со ѕвезден покрив. Луксузниот моторен дом доаѓа со повеќезонско греење, компјутерски работен простор и многу простор за складирање во спалната и трпезаријата.

Секој елемент од овој моторен дом зрачи со елеганција!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement