Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ВИДЕО | Овој автомобил минува преку 2.000 километри без полнење, а го соборува и рекордот…

Студентскиот тим „Eco-Runner Team Delft“ од Технолошкиот универзитет во Делфт во Холандија го претстави својот нов автомобил со водород со кој имаат намера да го соборат светскиот рекорд за најдолго растојание извозено со водороден автомобил без полнење гориво.

Учениците од Делфт се уверени дека нивниот автомобил – најефикасниот водороден автомобил во светот – може да помине најмалку 2.056 километри со помалку од еден килограм водород за да го собори рекордот, пишува NL Times.

Работиме на подобрена верзија на минатогодишниот водороден автомобил. Учениците од Делфт се фокусираа на тоа Eco-Runner XIII да го направат поробустен и аеродинамичен.

Тие го намалија отпорот со подигање на дното и му дадоа поаеродинамична форма. Гумите имаат 300 пати помалку триење, а управувањето троши значително помалку енергија, велат учениците.

Според нив, мал, лесен, одржлив автомобил ќе биде составен дел од нашата иднина. Во презентацијата ја покажаа својата визија за 2050 година.

„Сите автомобили се помали, полесни и поаеродинамични, а фокусот ќе биде ставен на „заедничка мобилност“ каде луѓето заедно се справуваат со транспортот на поодржлив и поефикасен начин“, велат тие.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement