Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ВИДЕО: Електричниот микроавтомобил е пуштен во продажба…

Швајцарскиот производител ја објави достапноста и цените на еден од најкомпактните електрични автомобили.

Швајцарската компанија Micro Mobility Systems AG ги објави цените и почна да прима преднарачки за својот необичен мал електричен автомобил Pioneer Series Microlino, кој ќе ве чини 18.500 евра.

Microlino доста потсетува на легендарната италијанска Isetta од 1950-тите, но доаѓа со полнокрвен електромотор, а спаѓа во класата на таканаречените L6e/L7equadrocycles, што значи дека може да се нарече хибрид на автомобил и Quad.

Автомобилот доаѓа со батериски пакет од 10,5 kWh кој треба да ви овозможи да возите околу 177 километри со едно полнење, а доаѓа во две бои, т.н. Торино алуминиум (сива) и Atlantis Blue (сина), како што можете да видите во ова видео.

Моторот од 12,5 kW треба да обезбеди максимална брзина од 90 km/h, така што јасно е дека овој автомобил е наменет исклучиво за градско возење на пократки растојанија и би можел во голема мера да ви го олесни паркирањето во пренатрупани градски центри.

Автомобилот доаѓа со блутут звучници кои се одвојуваат, а Micro нуди можност да се испорача со Micro е-автомобил интегриран во багажникот.

Испораките на Microlina ќе започнат до клиентите во Швајцарија ова лето, додека во четвртиот квартал ќе почнат да ги доставуваат на германскиот и италијанскиот пазар, а во 2023 година и низ Европа.

При нарачката, клиентите ќе можат да изберат батерии од 6, 10,5 и 14 kWh, за да можете да поминете до 200 km со најсилните во идеалното сценарио.

Од компанијата велат дека интересот на клиентите е огромен, но годинава сакаат да се концентрираат на квалитетот, а не на квантитетот, па немаат намера да го зголемат производството кое во првиот бран ќе изнесува само 900 примероци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement