Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Summertime Sadness: Соочете се со летната депресија сега и ставете крај на негативните мисли

Придружете се на нов, пооптимистички летен начин на живот следејќи четири едноставни совети.

Летните месеци се неразделно поврзани со патувања, бесконечна забава и неисцрпен оптимизам заради прекрасните плажи, врелото сонце, забавите што траат до утрото и многу други забавни работи што го карактеризираат летото.

Сепак, има луѓе кои не успеваат да ја пронајдат радоста што се споменува во ова време, бидејќи страдаат од таканаречено сезонско афективно нарушување (SAD) и навидум не можат да најдат начини да го избегнат овој маѓепсан круг. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го направите токму тоа:

Не планирајте сè
Летната сезона е најпогодна за да се ослободиме од сè што нè оптеретува, без разлика дали е дефинирана со работа или со животниот стил кој го следиме. Многумина, се разбира, поставуваат ограничувања во секое нивно дејствие, бидејќи се навикнати да мораат да планираат сè со апсолутна посветеност и совршенство. Ако спаѓате во оваа категорија на луѓе, треба постепено да започнете да ја деконструирате важноста на секој настан во вашиот живот, оставајќи повеќе време за себе. Време е да продолжам. Уживајте во секој момент од летото и стекнете ја потребната сила за новата сезона што е близу, што носи со себе стрес и оптоварувања што повторно можат да ви предизвикаат непријатни чувства. Затоа, оставете ги навреме плановите и ослободете го протокот на вашата програма да тече непречено и без напор.

Останете во контакт со пријателите
Нема ништо поубаво од тоа да бидете блиски со пријателите и саканите сè додека имате негативни емоции, но и засекогаш! Поминете време со вашите најблиски и искористете го секој летен ден со нив. На крајот, нема да имате време да се потопите во лоши мисли, сè додека разговорите и моментите на бесконечна забава се совршена можност да заборавите и да се опуштите. Во овој случај, избегнувајте контакт со луѓе кои биле на списокот на токсични врски во вашиот живот, бидејќи тоа само ќе донесе негативни ефекти. Затоа, фокусирајте се на делот од луѓето што ве исполнува со позитивни емоции – без трага од негативност – и вклучете прошетка, брзо кафе или оброк во вообичаените планови. Пронајдете ги причините и заборавете на својата осаменост еднаш засекогаш!

Не менувајте ги навиките за спиење и навиките на јадење
Удобен сон и урамнотежена исхрана се неопходни чекори на кои им е потребно итно внимание! Истражувањата покажаа дека часовите што ни се потребни за спиење се движат од 8 до 9. Одржувајте одреден распоред за време на кој ќе спиете бидејќи на телото ќе му биде тешко да ги „најде своите нови ритми“. Истото важи и за вашиот план на исхрана: направете список на она што сакате да го јадете и фокусирајте се на здрав избор, што ќе го задржи вашето тело и расположението воопшто на нормално ниво. Во оваа фаза, би било добро да добиете совет од некој што се занимава со оваа тема и кога ќе се сметаат себеси за нутриционист.

Вежбајте колку што можете повеќе
Последната, но исклучително важна навика што треба да ја вклучите во вашата програма е вежбање! Без потреба од тежок тренинг што ќе ве замори и ќе ви ја впие целата енергија, побарајте инспирација во видеата што ќе ги најдете на разни електронски платформи и прилагодете го тоа што ќе го примените според вашите јаки јачини и преференции. Исто така, совршена и крајно освежувачка идеја е да се прошетате во природа или на плажа во близина, додека вежбате секој ден. Можете исто така да земете пријател со вас за да го подобрите времето за разговори или дури и вашето домашно милениче. Кога ќе се вратите дома, бањајте се и опуштете се со филм, подкаст или пуштете ја омилената плејлиста.

Следете ги идеите погоре и променете го начинот на размислување!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement