Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Seagulling: Кога не го сакате партнерот, но сепак никој друг не може да го има

Корорнавирус пандемијата влијае на нашите животи во сите области.

Што се однесува до врската, забележан е нов тренд и за жал постои силен елемент на токсичност. Како што прочитавме во написот за metro.co.uk, новиот забавен тренд се нарекува „Seagulling“ и се однесува на луѓе кои, иако повеќе не се заинтересирани за нивната врска, не дозволуваат партнерот да оди понатаму и да најде нова личност .

Овој силен елемент на посесивност нема смисла и предизвикува само вознемиреност и голема конфузија на чувствата кон „жртвата“ seagulling. Во суштина не сакате да бидете со некого повеќе, но во исто време не сакате некој друг да биде со него.

Терминот Seagulling е измислен од уредничкиот тим на metro.co.uk, а британскиот сајт наведува дека има сцена во детскиот филм „Finding Nemo“, каде галебите извикуваат „mine mine mine“ барајќи риба, и покрај фактот дека имале полни усти со храна. Ова алчно однесување се забележува во последно време во односите меѓу луѓето.

Луѓето се плашат од осаменост повеќе од кога било и иако не се вклопуваат во партнерот или повеќе не сакаат да бидат во врска, не му дозволуваат да биде слободен и да може да се сретне со некој друг.

Потребата од дружење што додатно ја влоши денешнава пандемијата, многу луѓе ги доведува кон посесивно однесување што не води никаде. Зад таквото токсично однесување стои вознемиреноста и стравот од напуштање, како резултат на што чувствувате дека партнерот што го имате ви припаѓа вас, иако повеќе не го сакате!

Според експертот за односи Шерис Кук, ова токсично однесување е последица на вознемирената приврзаност, во која лицето се плаши од заминување и се чувствува несигурно кога ќе остане само.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Означувајќи го деби -одморалиштето на брендот на Карибите, Six Senses La Sagesse, Гренада е сместена на југот на островот, позната по својот зачинет и...

Route 66

Целосно електричниот хиперавтомобил Лотус Евија е признат на престижните Меѓународни награди за дизајн (ИДА), освојувајќи ја категоријата „Дизајн на производ на годината“. Основани во...

Green Tea

Оваа сочна веганска кајгана е направени од брашно од леблебија и лен, а ароматизирана е со куркума и лук. За 5 минути добивате едноставен,...

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Advertisement